Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Інформаційний лист від 21.01.2013 №81/12/13-13

 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
 
21.01.2013    № 81/12/13-13
 
Головам апеляційних
адміністративних судів
 
У зв’язку з надходженням до Вищого адміністративного суду України доручення Кабінету Міністрів України від 9 січня 2013 року № 51890/1/1-12 та листа Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини від 27 грудня 2012 року № 12.0.1-9/8993 про виконання рішень Європейського суду з прав людини, які набули статусу остаточного, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне звернути увагу адміністративних судів на таке.
 
Остаточними рішеннями Європейського суду з прав людини у справах «Соломахін проти України», «Глоба проти України» та «Бестіянець проти України» визнано порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з порушенням права заявників на розгляд справи судом протягом розумного строку. Так, провадження в національних судах у цих справах тривало 9 років 4 місяці, 14 років та 8 років 10 місяців відповідно.
 
Аналіз цих рішень свідчить, що проблеми, які призводять до порушення вимоги здійснення судового розгляду справ у розумний строк,  пов’язані, зокрема, з тривалим розглядом справи апеляційним судом, поверненням справи судом вищої інстанції до суду нижчої інстанції, передаванням справи з одного суду першої інстанції до іншого, зупиненням провадження в одній справі до розгляду пов’язаної справи, недоліками виконавчих листів, що перешкоджали відкриттю виконавчого провадження та невжиттям органами Державної виконавчої служби належних заходів у рамках виконання рішення суду, ухваленого на користь заявника.
 
Остаточним рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Савіцький проти України», серед іншого, встановлено порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на порушення права на виконання рішення суду протягом розумного строку. Так, рішення апеляційного суду Івано-Франківської області від 12 жовтня 2006 року про визнання відмови прокуратури надати заявникові копії документів незаконною було виконане лише 12 травня 2011 року, тобто через 4 роки 7 місяців.
 
Крім того, у цій справі через відмову органів прокуратури надати заявникові копії документів, необхідних йому для підтвердження його скарг в Європейському суді, Європейським судом з прав людини встановлено порушення статті 34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на те, що Україна не дотрималась своїх зобов’язань щодо забезпечення особі права на подання індивідуальної заяви до Європейського суду.
 
Про викладене повідомляється у порядку інформування та для врахування при здійсненні судочинства.
 
Із стислим викладенням указаних рішень можна ознайомитися в інформаційно-правовій системі «ЛІГА:ЗАКОН» та на сайті Міністерства юстиції України (minjust.gov.ua) у розділі «Захист інтересів держави в Європейському суді».
 
Цей лист пропонуємо довести до відома суддів місцевих та апеляційних адміністративних судів.
 
 
Голова суду                                                                                                                                     І. Темкіжев

 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру