Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

"Закон і Бізнес" (веб-сайт) 30.07.2015

 Голова ВАСУ прокоментував висновок Венеціанської Комісії та окреслив перспективи розвитку адмінюстиції

 

"Перший крок на шляху до посилення ефективності адміністративного судочинства в Україні – нарешті конституційно закріпити статус адміністративних судів".

 

Так Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло прокоментував Попередній висновок Венеціанської комісії стосовно проекту змін до Конституції в частині правосуддя, розробленого Робочою групою з питань правосуддя та суміжних правових інститутів.
 
«Венеціанська комісія вкотре вказала українській владі на недоцільність існування фактично 4-інстанційної системи правосуддя та запропонувала принаймні згодом реорганізувати вищі спеціалізовані суди у судові палати Верховного Суду, але при цьому підкреслила, що Вищий адміністративний суд України може бути винятком», - сказав він.
 
На його думку, такий висновок експертів Венеціанської комісії є вкрай важливим для можливості розвивати адміністративне судочинство України шляхом, який обрали для себе зокрема Франція, Німеччина, Швеція, Португалія, Італія, Фінляндія, Польща, Литва.
 
«Головне, що дозволяє нам перейти від теоретичних дискусій у вузьких фахових колах до внесення на розгляд парламенту ідеї щодо посилення статусу адміністративних судів та її втілення в Основному законі держави – це усвідомлена потреба суспільства в утвердженні ефективного адміністративного судочинства як запоруки захисту прав фізичних та юридичних осіб у відносинах з державою», - зауважив О.Нечитайло.
 
Голова ВАСУ упевнений, що у разі впровадження вищезазначених змін до законодавства з часом потребуватиме перегляду і сама система адміністративних судів: «Варто знову обговорити вже дещо забуту ідею врегулювання територіальної юрисдикції адміністративних судів таким чином, щоб вона не співпадала з адміністративно-територіальним устроєм, для зменшення тиску виконавчої влади на адміністративні суди», - вважає О.Нечитайло. На його думку, логічним наслідком реформування законодавства буде й поступове зменшення потреби у такій кількості суддівських посад.
Докладніше - у найближчому номері газети "Закон і Бізнес".
 
ДОВІДКОВО: Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) у своєму Попередньому висновку щодо запропонованих змін до Конституції України в частині правосуддя від 24 липня 2015 року № 803/2015 підтримала варіант змін до Основного закону, який передбачає існування системи спеціалізованих адміністративних судів.
 
Витяг з висновку
(переклад Верховного Суду України)
 
"19. Відповідно до частини третьої статті 25 Верховний Суд є найвищим судом в судовій системі в Україні. Не дивлячись на це положення, зберігається система спеціалізованих судів із відповідними вищими судами (відповідно до пояснень, наданих делегації Венеціанської комісії, це положення передбачено для перехідного періоду, доки не зменшиться кількість скарг з питань права). Венеціанська комісія раніше звертала увагу на необхідність об’єднання системи загальних судів та трансформації вищих спеціалізованих судів у палати Верховного Суду, за (можливим) винятком Вищого адміністративного суду. Це допоможе забезпечити гармонізацію судової практики та єдність у застосуванні законодавства, унеможливить конфлікти між судами та зменшить бюрократію. Це також зменшить тривалість судового розгляду, який відповідно до статті 6 ЄКПЛ має бути розумним.
 
 20. Враховуючи це, якщо ліквідація спеціалізованих судів є неприйнятною для української влади, необхідно підтримати другий варіант, запропонований для частини четвертої (а саме: «Відповідно до закону можуть діяти Вищі спеціалізовані суди»). Це дозволить пізніше об’єднати Верховний Суд та вищі спеціалізовані суди шляхом прийняття змін до законодавства.
 
 21. Конституційне посилення адміністративних судів (частина п’ята статті 125), які вже існують в Україні, також вітається. З точки зору захисту прав людини адміністративна юстиція є важливим елементом у процесі контролю за діяльністю органів державної влади".
 

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру