Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Колеги з Німеччини підтримують погляди ВАСУ щодо реформування судової системи в Україні

 

В рамках співробітництва Вищого адміністративного суду України з Німецьким Фондом міжнародного співробітництва 31 березня та 1 квітня 2016 року в м. Запоріжжя відбувся українсько-німецький семінар з актуальних  питань здійснення адміністративного судочинства та фахові зустрічі суддів у Запорізькому окружному адміністративному суді.

У семінарі, який проходив 31 березня, взяли участь Голова Вищого адміністративного суду України  Олександр Нечитайло, заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович, судді ВАСУ Олена Калашнікова та Олександр Ситников, голова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Олександр Мартиненко, в.о. голови Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ірина Гончарова, голова Запорізького окружного адміністративного суду Олег Прудивус, голова Кіровоградського окружного адміністративного суду Вадим Мирошниченко, а також судді цих судів працівники апарату ВАСУ.

Зі сторони Федеративної Республіки Німеччина участь у заході взяли Президент Вищого адміністративного суду та Конституційного суду землі Рейнланд-Пфальц Ларс Брокер та Президент Адміністративного суду в м. Трір Георг Шмідт, а також радник з юридичних питань Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Геннадій Рижков.

Крім того з привітаннями до учасників семінару виступили голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак та в.о. голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін.

Під час семінару українські та німецькі судді мали змогу обговорити питання судової реформи в Україні, зокрема нову редакцію Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та зміни до Конституції України в частині правосуддя,   сучасний стану та реформи законодавства про адміністративне судочинство, а також обмінялися досвідом з питань реалізації конституційного права громадян на мирні зібрання та особливостей розгляду цієї категорії справ адміністративними судами України та Німеччини, меж компетенції адміністративного судочинства. Також німецькі судді ознайомили українських колег з практикою поділу німецького судочинства щодо публічних спорів на загальне адміністративне (адмінсуди) і спеціальне (фінансові та соціальні суди).  

У ході свого виступу Голова ВАСУ Олександр Нечитайло відзначив, що реформа судової гілки влади має бути виваженою та забезпечувати доступність та ефективність правосуддя, проте в сьогоднішніх законодавчих ініціативах не враховуються ні наслідки та доцільність впровадження тих чи інших новацій, ні позиції суддівського корпусу. Поза увагою законодавця залишається й те, що лише структурні перетворення не можуть призвести до якісного оновлення та покращення ефективності правосуддя, а без чіткого концептуального визначення адміністративних судів у судовій системі марно розраховувати на прогресивні та позитивні здобутки судової реформи.

Заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович зазначив, що судова система є гарантом забезпечення прав, свобод та інтересів громадянина, і судді повинні брати активну участь в реформуванні судової системи.

Обговорення актуальних питань розвитку адміністративної юстиції викликало жваву дискусію.

Представники адміністративного судочинства Німеччини підтримали погляди українських колег. На їхню думку, на гілку судочинства повинна опиратися вся держава. Президент Вищого Адміністративного суду та Конституційного суду землі Рейнланд-Пфальц д-р Ларс Брокер, а також Президент Адміністративного суду у м. Трір Георг Шмідт підкреслили важливість ролі адміністративних судів для громадян, адже за захистом від протиправних дій держави звертаються саме до адмінсудів. Тому адміністративні суди повинні бути перш за все незалежними, а судді захищеними.

«Ми бачимо, що українські колеги серйозно ставляться до виконання своїх функцій, а погляди ВАСУ щодо реформування судової системи дійсно варті уваги та важливі для країни в цілому» - відзначив д-р Ларс Брокер.

Німецькими партнерами була висловлена підтримка автономності адміністративної юстиції, необхідності її удосконалення і розвитку, а також розглядались питання законодавчого врегулювання адміністративного процесу, правового статусу адміністративної юстиції та напрямки розвитку законодавства з питань адміністративної юстиції задля забезпечення захисту прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин. Також у них викликало занепокоєння щодо розповсюдження ідеї судової реформи в бік уніфікації усього процесуального законодавства та применшення ролі адміністративної юстиції.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що саме через адміністративні суди народ змушує владу діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

1 квітня німецькі судді відвідали Запорізький окружний адміністративний суд, де провели фахові зустрічі з його суддями та були присутніми на одному із судових засідань цього суду, а після його закінчення мали змогу обговорити з українськими колегами його результати.

На думку організаторів, проведення таких заходів сприятиме ефективнішому функціонуванню адміністративної юстиції в Україні, а плідне співробітництво Вищого адміністративного суду України з Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва і надалі сприятиме розв’язанню нагальних проблем адміністративного судочинства в Україні.

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру