Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Учасники семінару у Краматорську обговорили специфіку здійснення судочинства та судового захисту прав людини в умовах конфлікту

89 вересня 2016 року у Краматорську відбувся семінар, присвячений доступу до правосуддя під час конфлікту. Захід проведено завдяки підтримці постійного партнера Вищого адміністративного суду України –  Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Допомогу в організації заходу надав Донецький апеляційний адміністративний суд, а також  Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні.

Учасниками семінару виступили заступник Голови Вищого адміністративного суду Михайло Цуркан, голова Донецького апеляційного адміністративного суду Раїса Ханова, національний менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька, міжнародні та національні експерти, зокрема, суддя, член Вищої ради юстиції Грузії Вахтанг Тордія, міжнародний суддя Місії Європейського Союзу з верховенства права у Косово Катя Домінік, Керівник офісу Управління Верховного комісара з прав людини ООН у Краматорську Роемер Леметра, суддя ad hoc Європейського суду з прав людини, експерт Координатора проектів ОБСЄ в Україні Михайло Буроменський, радник питань з верховенства права Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Аннеліс Годбер та національні радники з питань верховенства права цієї Місії Тетяна Яремко і Руслан Алямкін, а також судді адміністративних та місцевих судів Донецької та Луганської областей, адвокати та представники громадських організацій.

Крім того захід відвідав Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр, який у цей час перебував з візитом у Краматорську. У своєму привітанні до учасників семінару він відзначив важливу роль Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні та Координатора проектів ОБСЄ в Україні у наданні допомоги Україні щодо зниження рівня напруженості і сприянні національному діалогу, а також важливість питання доступу до правосуддя в умовах конфлікту.

Вищим адміністративним судом України спільно з ОБСЄ та Радою Європи вже проводилися подібні заходи для суддів адміністративних судів у Краматорську – у грудні минулого року та у червні цього року, а також у Києві – у квітні цього року. Враховуючи безперечну важливість та результативність цих заходів, ВАСУ спільно з партнерами з ОБСЄ поширили досвід для суддів місцевих загальних судів.

Під час вітальної промови заступник Голови ВАСУ Михайло Цуркан нагадав, що у грудні 2015 року Місією було оприлюднено змістовний тематичний звіт про доступ до правосуддя в контексті конфлікту в Україні.

Починаючи з кінця лютого 2014 року в Україні, внаслідок втрати контролю над частиною власної суверенної території через зовнішньою агресію, виникла велика кількість соціальних, політичних, правових проблем, над вирішенням яких працюють державні органи та громадськість. Це, зокрема, і проблеми внутрішньо переміщених осіб, і питання захисту тієї частини населення, що продовжує перебувати на неконтрольованій території.

Постали серйозні проблеми щодо гарантування права на справедливий суд. Наразі суди позбавлені можливості щодо витребування доказів у сторін, а також виклику осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях та територіях проведення антитерористичної операції, оскільки відсутні ефективні засоби зв‘язку з ними. Існує чимало проблем з відновленням втрачених матеріалів судових справ. Крім того, унеможливлюється вирішення інших процесуальних питань, пов‘язаних із виконанням судових рішень або їх оскарженням. 

Захід відбувся у форматі трьох тематичних сесій: 1) втрачені матеріали справ та відсутність законодавчого врегулювання їхнього відновлення. Вплив втрати матеріалів справ на незаконне тримання під вартою або позбавлення волі; 2) відсутність доступу до безоплатної правової допомоги для населення, яке проживає у регіонах, постраждалих від конфлікту (на підконтрольних уряду територіях/на непідконтрольних уряду територіях/у «сірій зоні»); 3) відсутність планів дій у надзвичайних ситуаціях для судів, що працюють у регіонах, постраждалих від конфлікту.

Під час семінару учасники обговорили специфіку здійснення судочинства та судового захисту прав людини в умовах конфлікту, а також ознайомилися з позиціями Європейського суду з прав людини у справах, пов’язаних з порушенням права на справедливий суд.

Судді, експерти та представники громадськості мають надію, що обговорення у контексті теми семінару дозволить наблизитися до вирішення проблем правозастосування та належного функціонування судів в рамках існуючого законодавчого поля, а також дасть поштовх до відповідних необхідних законодавчих ініціатив.  


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру