Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

На Міжнародній науково-практичній конференції обговорюється сучасний стан і перспективи розвитку захисту прав людини в адмінсудочинстві

           1 жовтня 2015 року розпочала роботу дводенна Міжнародна науково-практична конференція “Захист прав людини в адміністративному судочинстві: сучасний стан і перспективи розвитку в Україні”, присвячена десятій річниці започаткування процесуальної діяльності адміністративних судів України.

Захід організовано Вищим адміністративним судом України за підтримки Координатора проектів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) в Україні (проект “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”), Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва.
У конференції беруть участь судді, науковці, практикуючі правники у різних галузях захисту прав людини, міжнародні експерти та інші спеціалісти з питань адміністративного права і процесу.
За словами Голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла, ідея запровадження адміністративного судочинства в Україні торувала шлях до свого втілення довгих тринадцять років: від схвалення Концепції судово-правової реформи до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, який був визнаний експертами не лише як необхідний, але й прогресивний законодавчий акт. Він засвідчив реальність намірів української держави втілювати в життя принцип верховенства права, діяти прозоро та неупереджено в інтересах кожного пересічного громадянина.
Голова ВАСУ також нагадав, що нині система адміністративних судів складається з Вищого адміністративного суду України, 9 апеляційних та 27 окружних адміністративних судів. Судочинство наразі здійснює 1031 суддя.
Олександр Нечитайло звернув увагу на такі статистичні дані: «За 10 років місцевими адміністративними судами розглянуто понад 9 мільйонів справ і матеріалів, апеляційними адміністративними судами – понад 4 мільйони справ і матеріалів, ВАСУ – близько 500 тисяч».
За його словами, постійний аналіз статистичних показників свідчить, що навантаження на суддів адміністративних судів стабільно високе. Найчастіше до адміністративних судів звертаються громадяни щодо вирішення соціальних спорів, а це свідчить про певні негативні чинники у цій сфері публічно-правових відносин.
Олександр Нечитайло підкреслив, що в сучасних умовах активізації євроінтеграційного процесу постала потреба у реформуванні судової системи і судочинства та внесення відповідних змін до чинного законодавства.
Змін потребують, передусім, конституційні положення щодо порядку утворення, реорганізації та ліквідації судів, визначення їх мережі.
«Ми переконані, – сказав він, – що перший крок на шляху до підвищення ефективності адміністративного судочинства в Україні – конституційно закріпити статус адміністративних судів. Це буде гарантією незалежності адміністративних судів від інших гілок влади та суб’єктів політичних відносин».
Очільник ВАСУ зазначив, що ефективність судочинства значною мірою залежить від якості законодавства. І якщо адміністративно-процесуальне законодавство кодифіковане, то адміністративно-процедурне – і надалі залишається несистематизованим. Робота над Адміністративно-процедурним кодексом України, який має стати основою для правомірної управлінської діяльності, триває майже 15 років.
О. Нечитайло упевнений, що необхідно ґрунтовно переоцінити ті положення законів, які надають суб’єктам владних повноважень право звертатися до адміністративних судів з позовами до громадян та юридичних осіб, яким вони досить часто зловживають.
Вітаючи учасників заходу заступник Глави Адміністрації Президента України, голова Ради з питань судової реформи Олексій Філатов сказав: «10 років тому наша країна зробила надважливий крок – утворила систему адміністративних судів. Не менш важливий крок Україна має зробити зараз – зміцнити в рамках судової реформи конституційні основи правосуддя, закріплюючи адміністративну юстицію на конституційному рівні".
О. Філатов нагадав, що 4 вересня Конституційна комісія затвердила проект конституційних змін щодо правосуддя, де зазначається, що з метою захисту прав і свобод особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.
Він також додав, що на часі вдосконалення процесуального законодавства. Зокрема, нині напрацьовується проект змін до Кодексу адміністративного судочинства, направлених на підвищення ефективності адміністративного процесу, на запобігання зловживанню процесуальними правами, на зменшення навантаження на суддів.
 

 Фото з веб-сайту "Юридична практика"

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру