Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Судді ВАСУ взяли участь у конференції «Розвиток системи альтернативного вирішення спорів в Україні: впровадження медіації»

15 вересня 2016 року в м. Київ у рамках проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» відбулась конференція «Розвиток системи альтернативного вирішення спорів в Україні: впровадження медіації».

Метою заходу було: обговорення поточного стану імплементації системи альтернативного вирішення спорів, зокрема медіації, в Україні; інформування учасників про кращу європейську практику та рекомендації Ради Європи стосовно запровадження засобів альтернативного вирішення спорів (медіації) в системі правосуддя; презентація аналітичного документа, підготовленого національним експертом Ради Європи, стосовно запровадження засобів альтернативного вирішення спорів у системі правосуддя, а також обговорення подальших кроків, необхідних для запровадження засобів альтернативного вирішення спорів.

 

Від ВАСУ участь у заході взяли заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан, судді ВАСУ Микола Сорока та Валентина Ємельянова, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець.

 

Участь у конференції взяли також представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, судді та представники Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ та Вищого господарського суду України, судді місцевих та апеляційних судів, які брали участь у впровадженні пілотних проектів з медіації, члени та представники Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України, представники Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України, представники громадських організацій, а також представники та експерти Ради Європи.

Під час свого виступу на конференції заступник Голови ВАСУ Михайло Цуркан зазначив: «Велика кількість спорів, які надходять на розгляд, у тому числі, і до адміністративних судів, вимагає додаткових зусиль щодо їх своєчасного розгляду. У такій кількості, як позови надходять, розглянути їх у строк практично неможливо. Тому не випадково, як і більшість європейських країн, Україна шукає шляхи позасудового вирішення спорів. Одним з альтернативних механізмів цього є запровадження інституту медіації. Складністю запровадження медіації в адміністративних  спорах є те, що одним із суб’єктів процесу є орган влади або посадова особа, яка, на відміну від громадянина, який діє на власний розсуд і може вчиняти все, що не заборонено законом, повинна діяти на підставі Конституції та законів. Тому вільне розпоряджання правом посадовою особою дещо звужено, і це ускладнює застосування інституту медіації саме в адміністративному процесі. До речі, ця тема обговорювалася на 12 Конгресі Міжнародної асоціації вищих органів адміністративної юрисдикції (IASAJ), який відбувся у травні цього року в м. Стамбул. Учасники зійшлися на тому, що в адміністративному процесі згадана проблема є. Однак це не означає, що ми не повинні напрацьовувати правовий механізм поступового впровадження медіації для того, щоб зменшити навантаження на суди. Перший досвід показує, що ми здатні і підготувати медіаторів, і сприяти громадянам у розв’язанні їх конфлікту ще до подання позову. Тому такий шлях вбачається перспективним, але для адміністративної юстиції дещо ускладненим».

У ході конференції обговорено, зокрема, питання щодо подальших кроків, необхідних для запровадження засобів альтернативного вирішення спорів (медіації) в системі правосуддя та розгляд  проектів законів «Про медіацію», зареєстрованих у Верховній Раді України.  


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру