Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Питання відповідальності суддів обговорили під час конференції у Києві

16 вересня 2016 року у Києві відбулася конференція «Відповідальність суддів у світлі нового законодавства України», організована Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ спільно з проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».

Метою проведення заходу було: обговорення  положень,  що  регулюють  підстави  притягнення  суддів  до відповідальності,  зокрема  за  ухвалення  завідомо  неправосудного  рішення та за порушення прав людини, встановлені  в  рішеннях Європейського суду з прав людини;  інформування  щодо  стандартів  Ради  Європи,  а  також практики Європейського суду з прав людини та рішень Комітету міністрів Ради Європи щодо відповідальності суддів;  обмін  думками  щодо  внесення  інформації  про  рішення Європейського суду з прав людини до суддівського досьє.

Учасниками конференції стали судді та представники Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду  України  з  розгляду  цивільних  та  кримінальних  справ,  Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України,  члени  та  представники  Вищої  ради  юстиції,  Вищої  кваліфікаційної  комісії суддів  України,  Ради  суддів  України,   представники  Адміністрації  Президента  України,  Міністерства  юстиції України,  Національної  школи суддів України, Державної судової адміністрації України,  Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, а також  представники громадських організацій та експерти Ради Європи.

Від Вищого адміністративного суду у заході узяли участь суддя Віктор Швець та головний  спеціаліст  відділу  міжнародно-правового співробітництва Володимир Бондарчук.

Захід проходив у форматі двох тематичних сесій: стандарти  та  рекомендації  Ради  Європи  щодо відповідальності суддів; відповідальність  суддів  за  порушення  прав  людини, встановлені у рішеннях Європейського суду з прав людини.

У ході конференції обговорювалися питання стосовно рішень  Європейського  суду  з  прав  людини  та  завідомо  неправосудних рішень як підстав притягнення суддів до відповідальності, щодо внесення  інформації  про  рішення  Європейського  суду  з  прав  людини  до суддівського досьє,  а також стосовно критеріїв розмежування  зловживання,  недбалості  та  добросовісної поведінки судді.

У своєму виступі експерт Ради Європи, суддя Верховного Суду Республіки Хорватія Джуро Сесса  розповів про стандарти Ради Європи стосовно відповідальності суддів за ухвалені ними рішення, а також про основні документи Ради Європи стосовно відповідальності суддів. Зокрема, за його словами, важливі положення про кримінальну, цивільну та дисциплінарну відповідальність суддів викладені у Висновку №3 (2002) Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо принципів та правил, які регулюють професійну поведінку суддів, зокрема, питання етики, несумісної поведінки та безсторонності. Зокрема, КРЄС зазначає, що судді не повинні нести кримінальну відповідальність у разі ненавмисних правопорушень під час здійснення ними своїх функцій.

На думку Джуро Сесси, у суспільстві не завжди є розуміння того, що суддя у своїй діяльності повинен бути незалежним. Часто вважають, що судді наділені незалежністю, щоб уникнути відповідальності. Водночас незалежність судової влади потрібна насамперед громадянам, які приходять до суду за захистом своїх прав. Також, зазначає доповідач, Рада Європи наголошує на застосуванні й дотриманні всіх принципів незалежності судової влади, а також на дотриманні гарантій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

          


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру