Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович виступив з доповіддю на Міжнародній конференції «Право на свободу та особисту недоторканість в Україні: перехід до верховенства права»

24 березня 2017 року у Верховному Суді України (м. Київ) відбулася Міжнародна конференція «Право на свободу та особисту недоторканість в Україні: перехід до верховенства права», яка організована Верховним судом України спільно з Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва (IRZ), проектом Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», фінансованим Урядом Данії, та проектом Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Гарантування та дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» за фінансової підтримки Уряду Канади.

Фото - "Судово-юридична газета"

Учасниками конференції стали судді Європейського суду з прав людини, судді Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів, слідчі судді та судді апеляційних і місцевих судів, представники Вищої ради правосуддя, Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, Генеральної прокуратури України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури України, Національного антикорупційного бюро України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, Національної асоціації адвокатів України, Національної школи суддів України, Національної академії прокуратури України, Координаційного центру з надання правової допомоги, а також міжнародні та національні експерти.

Від Вищого адміністративного суду України у заході взяли участь заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович  та начальник Відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець.

Метою заходу було обговорення проблемних питань застосування норм вітчизняного кримінального процесуального права відповідно до положень статті 5 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, практики Європейського суду з прав людини і рішень Конституційного Суду України.

З вітальним словом виступили Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, заступник директора Німецького фонду міжнародного правового співробітництва д-р Штефан Хюльсхьорстер, менеджер проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» Кетеван Цхомелідзе та національний менеджер програми верховенства права та прав людини Координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька.

Міжнародна конференція відбулася у форматі двох сесій. Сесія І була присвячена рішенням ЄСПЛ та проблемним питанням обмеження права на свободу й особисту недоторканість під час досудового розслідування, судового контролю та оскарження судових рішень. Сесія ІІ стосувалася актуальних  проблем переходу  від  верховенства закону до верховенства права в обмеженні права на свободу й особисту недоторканність у судовій практиці України.

Під час сесії ІІ з доповіддю на тему: «Обмеження права на свободу й особисту недоторканість особи щодо якої проводиться процедура депортації» виступив заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович. У ході свого виступу він зазначив, що одним з основних принципів демократичного суспільства є верховенство права, яке передбачає судовий контроль над втручанням у право кожної людини на свободу.  Конституційне право людини на судовий захист є гарантією усіх прав і свобод людини і громадянина.

Заступник Голови ВАСУ також поінформував про особливості судового розгляду у ході реалізації обмежувальних заходів, зокрема, затримання під час здійснення процедури депортації іноземної особи. Він детально проаналізував проблематику законного арешту або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в’їзду в країну чи особи, щодо якої проводиться процедура депортації або екстрадиції.

М. Смокович нагадав, що у травні 2016 року до Кодексу адміністративного судочинства України внесені зміни, якими була регламентована процедура судового розгляду справ про затримання та примусове видворення осіб без громадянства. Саме відтоді вирішено багато спірних питань. Розглядаючи подібні справи, українські суди керуються європейськими стандартами. Серед іншого, береться до уваги й те, що затримання мігрантів повинно бути виключним, пропорційним, індивідуальним і не носити характер покарання. Порушення цих принципів, як вважають в Європі, може бути трактовано, як нелюдське ставлення.

Заступник Голови ВАСУ також зазначив, що норми, які регулюють питання правового статусу іноземців та осіб без громадянства, зокрема, затримання іноземної особи, врегульовані у Кодексі адміністративного судочинства України та кореспондуються із Конституцією України та міжнародними стандартами у сфері захисту прав людини. Зокрема Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню розпочавши практику публікацій тематичних інформаційних бюлетенів щодо вироблених Комітетом стандартів, присвячених ключовим питанням у відповідній сфері, перший свій інформаційний бюлетень, виданий у березні цього року, присвятив проблемі тримання мігрантів під вартою.

Наразі ВАСУ активно працює над забезпеченням методичної допомоги судам в цій категорії справ, повідомив М. Смокович.

Також у ході проведення міжнародної конференції учасники порушили нагальні питання у сфері захисту прав людини та запропонували напрямки для більш ефективного врегулювання проблем, які виникають у цій сфері.

Напрацьовані у ході конференції матеріали будуть оприлюднені на офіційному веб-сайті Верховного Суду України.

 

 

 

 


 

 

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру