Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Судді адмінсудів навчалися захисту прав інтелектуальної власності в Україні

З 23 по 25 лютого 2016 року в приміщенні Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) у рамках проекту ЄС Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» відбувся тренінг для представників адміністративних судів України.

До участі в заході були запрошені представники Вищого адміністративного суду України, Окружного адміністративного суду м. Києва, Київського окружного адміністративного суду, окружних адміністративних судів та апеляційних адміністративних судів різних регіонів України, а також Вищого господарського суду України та Вищої ради юстиції України.

Розпочала програму тренінгу доповідь Голови Іспанського відомства патентів і торговельних марок (ІВПТМ) Патрісії Гарсія-Ескудеро, присвячена побудові культури поваги до промислової власності на базі багаторічного досвіду ІВПТМ. За словами керівника, історія розвитку правової охорони об’єктів промислової власності (ОПВ), зокрема знаків для товарів і послуг, в Іспанії налічує вже понад 100 років – перші друковані попередження про неправомірне використання знаків, які збереглися й до сьогодні, датовані 1901 роком. Нині ж масове порушення прав інтелектуальної власності (ІВ) у вигляді виробництва та продажу підробок завдає суттєвої шкоди економіці, знищує робочі місця, несе ризики життю та здоров’ю споживачів, розширює сферу впливу організованої злочинності. Лише у 2014 році в Іспанії було вилучено нелегальних товарів на 300 млн євро, внаслідок підробок країна втратила можливість створити понад 30 тис. робочих місць.

У рамках протидії контрафакту ІВПТМ тісно співпрацює з правоохоронними органами, митниками, представниками судової гілки влади. Відомство регулярно проводить широкомасштабні дослідження для вивчення проблеми контрафакту та організовує інформаційні кампанії для підвищення рівня обізнаності населення, організовує публічні заходи у великих морських та аеропортах з нагоди Міжнародного дня боротьби з підробками, нагороджує представників державних органів, які зробили значний вклад у справу викорінення підробок. Також ІВПТМ проводиться Літня школа з інтелектуальної власності в університеті міста Сантандер та регіональний семінар з питань ІВ для суддів і прокурорів країн Латинської Америки в співпраці із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності та Європейським патентним відомством. На сайті ІВПТМ доступна єдина база даних судових рішень у сфері промислової власності, яка містить понад 30 тис. записів.

Продовжила програму тренінгу директор Департаменту правового співробітництва і міжнародних відносин ІВПТМ Крістіна Фернандез, яка ознайомила присутніх з роботою Міжурядової комісії з боротьби з порушеннями прав промислової власності. Створення органу, який на початку роботи мав статус міжміністерського, було зумовлене значним зростанням обсягів підробок та піратської продукції на ринку Іспанії в 2000-х роках, яке спричинило активізацію недобросовісної конкуренції та гальмування інновацій. Комісія в рамках своєї діяльності визначає напрями боротьби з порушеннями прав промислової власності, працює над оптимізацією законодавства у сфері охорони прав ІВ, аналізує статистику, планує організацію відповідних заходів та інформаційних кампаній, здійснює міжвідомчу та міжнародну взаємодію в галузі ІВ. Також у своїй доповіді Крістіна Фернандез торкнулася питань реформування кримінального законодавства Іспанії в напрямі збільшення покарань за виробництво та розповсюдження контрафакту.

Подальші модулі тренінгу провели Альберто Аррібас, суддя Апеляційного господарського суду м. Мадрид, та Луіс Антоніо Солер, суддя Господарського суду м. Аліканте. У межах їхніх доповідей були висвітлені питання охорони промислової власності як нематеріального активу підприємства; окреслений її вплив на економічні показники європейських компаній; аргументована економічна важливість охорони авторського права та суміжних прав; обговорені засоби та методології для організації охорони, ознаки та обмеження прав промислової власності, виключення, схожість та відмінності між промисловою власністю, ІВ та недобросовісною конкуренцією й застосування цих понять у правозахисній практиці ЄС; визначені особливості правової системи та роботи судової гілки влади в ЄС. У частині доповідей, присвяченій знакам для товарів і послуг, були розглянуті нові типи марок у вигляді зображень тривимірних об’єктів, поєднань кольорів, голограм, слоганів, назв книжок чи фільмів, анімованих зображень, позиційних, звукових і нюхових знаків.

Розглядаючи абсолютні підстави для відмови в реєстрації знака для товарів і послуг, Луіс Антоніо Солер звернувся до практики Суду ЄС та навів приклади справ щодо відмов у реєстрації нюхових знаків за допомогою формули хімічної сполуки, звукових знаків за допомогою текстового опису звучання, приклади відмов у реєстрації через брак розрізняльної здатності, спроб реєстрації в якості знаків форм, які мають технічну функцію, тощо. Також були проаналізовані критерії порівняння простих і складених словесних позначень, складених знаків і тривимірних марок; пояснена логіка перевірки на концептуальну й фонетичну схожість; розглянуті родини знаків.

Значну частину модулів тренінгу було присвячено питанням патентного права. Альберто Аррібас провів огляд законодавчої бази ЄС та міжнародних договорів, якими керуються європейські судді в ході розгляду справ з ІВ: Паризької конвенції про охорону промислової власності, Договору про патентну кооперацію (PCT), Угоди щодо торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (ТРІПС), Додатку 1С до Марракеської угоди про заснування Світової організації торгівлі, Конвенції про видачу європейських патентів (Мюнхенська конвенція), Конвенції про європейський патент для спільного ринку. Зокрема, були розглянуті принцип національного режиму та право пріоритету; принцип нації, яка користується найбільшими перевагами; спільні норми, які запроваджуються країнами-учасницями; єдині мінімальні стандарти охорони; структура судової системи для роботи з європейським патентом для спільного ринку. Також предметом доповідей стали критерії патентоздатності; можливі причини визнання патенту недійсним; винятки та заборони для винаходів, сортів рослин і видів тварин, а також терапевтичних чи хірургічних методів лікування й методів діагностики; особливості біотехнологічних винаходів та суб’єктивні вимоги до патентоздатності. Окремий модуль тренінгу було присвячено вмісту патентного права, прямим та непрямим порушенням прав, передбачених патентами, щодо яких було наведено приклади відповідних справ.

У розділі тренінгу, присвяченому промисловим зразкам, у рамках передання європейського досвіду були проаналізовані дві справи Суду ЄС, пов’язані з відповідними реєстраціями від компаній Shenzhen Taiden Industrial Co. Ltd та PepsiCo.

На завершення програми тренінгу всі його учасники отримали сертифікати про участь у заході від Постійного радника проекту ЄС Twinning «Удосконалення правової охорони та захисту прав інтелектуальної власності в Україні» Пабло Роденаса.

 

До уваги учасників заходу: На офіційному веб-порталі Державної служби інтелектуальної власності України за цим посиланням  http://sips.gov.ua/ua/tw_23-250216  учасники заходу та всі бажаючі можуть завантажити матеріали семінару.

Джерело - http://sips.gov.ua/ua/tw_23-250216


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру