Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Відбувся ІV Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини

 

27 – 29 листопада 2015 року в м. Львів відбувся ІV Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини, який організовано Координатором проектів ОБСЄ в Україні спільно з Верховним Судом України, Вищим адміністративним судом України, Національною школою суддів України та Львівським національним університетом імені Івана Франка у рамках проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя». 

Міжнародний форум привернув увагу широкого кола фахівців у сфері права. Доповіді заходу були присвячені таким актуальним на сьогодні темам, як захист прав внутрішньо переміщених осіб, захоплення територій та територіальна юрисдикція, вплив рішень Європейського суду на процес демократизації державних інституцій, особливості звернень до Європейського суду з прав людини в умовах сучасного міждержавного конфлікту, люстрація та інші.

Участь у заході взяли суддя Верховного Суду України Олександр Прокопенко, суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук, Старший менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх, Директор відділу міжнародного розвитку Посольства Канади Карім Мокос, Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Борис Бабін, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, судді Європейського суду з прав людини Юлія Антоанелла Моток (Румунія), Ганна Юдківська (Україна), Мартінс Мітс (Латвія), Нона Цоцорія (Грузія), Йонко Грозєв (Болгарія), юристи Секретаріату Європейського суду з прав людини Павло Пушкар, Дмитро Третьяков, Тарас Вавринчук, Тарас Пашук,  керівництво та викладачі Львівського національного університету імені Івана Франка – ректор Володимир Мельник, професор Петро Рабінович, доцент Дмитро Гудима, доцент Світлана Хилюк, експерти проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» Ірина Кушнір, Назар Кульчицький, Тетяна Фулей,  а також інші судді, адвокати та науковці України.

Від Вищого адміністративного суду України у роботі Міжнародного форуму узяли участь Голова суду Олександр Нечитайло, судді Наталія Блажівська, Тетяна Стрелець та Валентина Юрченко.

Під час вступної промови Голова ВАСУ Олександр Нечитайло зазначив, що Форум має важливу місію: поглибити знання юристів-практиків і науковців щодо практики Європейського суду з прав людини.

«Кількість поданих до ЄСПЛ заяв щодо порушення громадянських прав Україною в особі уповноважених органів свідчить про наявність проблем на рівні держави як з додержанням прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, так і з їхнім судовим захистом. У Щорічному звіті про результати діяльності Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у 2014 році серед основних проблем, які призводять до констатації Європейським судом порушень Україною положень Конвенції, за прикрою традицією названо невиконання або тривале виконання рішень національних судів, а також недоліки судової практики, що призводять до порушення права особи на справедливий судовий розгляд. В Україні не виконуються рішення не лише національних судів. Маємо проблеми з виконанням рішень Європейського суду з прав людини», зазначив Олександр Нечитайло.

Голова ВАСУ наголосив, що як свідчить практика Європейського суду, часом з обставин справи вбачається, що порушення є результатом недосконалості конкретних законів або відсутності належного законодавства, і в таких випадках на виконання рішення ЄСПЛ держава, звичайно, повинна внести зміни до чинних нормативно-правових актів або прийняти відповідні закони. Але доводиться визнати, що такі рішення наша держава не завжди виконує оперативно.

Олександр Нечитайло також додав, що судді адміністративних судів мають професійний інтерес стосовно практики Європейського суду щодо так званих «люстраційних» справ, адже реалізація органами влади Закону України «Про очищення влади» перебуває під судовим контролем саме адміністративних судів. Він повідомив, що станом на 16 листопада 2015 року до судів надійшло 885 позовних заяв, пов’язаних із застосуванням цього Закону. З них розглянуто по суті 217 позовних заяв. Позовні вимоги задоволено в 140 справах, або 65% справ. Це свідчить, що очищення влади здійснюється «не зовсім чисто».

Підсумовуючи свій виступ, Голова ВАСУ акцентував увагу на тому, що потенціал для ефективного захисту прав людини на національному рівні є. Наскільки повноцінно він використовується сьогодні та буде використовуватися надалі, залежить від того, наскільки державні органи та інституції прагнуть захистити права людини в Україні, позбавивши її необхідності шукати захисту в Європейському суді з прав людини.

Учасники заходу переконані, що Форум відіграє особливу роль у питанні впровадження європейських стандартів прав людини в нашій державі.

 

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру