Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Апробація курсу з права власності у світлі Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини

Протягом квітня 2016 року відбулася серія апробацій навчального курсу “Захист права власності в світлі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини”, розробленого у рамках проекту “Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя”, який впроваджується Координатором проектів ОБСЄ в Україні спільно з Верховним Судом України, Вищим адміністративним судом України та Національною школою суддів України, за фінансової підтримки уряду Канади.

Зокрема заходи відбулися 12 квітня у місті Харкові для суддів цивільної спеціалізації,  19 квітня у місті Одесі для суддів господарської спеціалізації та 26 квітня у місті Дніпропетровську для суддів адміністративної юрисдикції.

Тренерами та фасилітаторами під час апробацій виступали судді-розробники цього курсу суддя Вищого адміністративного суду України Тетяна Стрелець, суддя Вищого господарського суду України Галина Прокопанич, суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Сергій Уханенко, суддя Апеляційного суду м. Києва Олена Лапчевська, суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Віталій Брагар, суддя Львівського окружного адміністративного суду Роксолана Качур, суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Вікторія Бучківська,  суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Наталя Піхало,  суддя господарського суду Київської області Антон Пукас,  а також представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, експерт проекту Ірина Кушнір, начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України, експерт проекту  Тетяна Фулей та експерт проекту Назар Кульчицький.

У ході кожного із тренінгів проводилися вхідне (на початку заходу) та “вихідне” (наприкінці) тестування за допомогою системи клікерів, інтерактивні міні-лекції щодо основних принципів Європейського суду з прав людини щодо захисту права власності, а також учасники, за допомогою фасилітаторів, вирішували ситуативні завдання у малих групах і презентували їх результати з наступним коментуванням відповідей експертами.

Під час тренінгу учасники мали змогу навчитися визначати норми матеріального права, співвідносити національне законодавство зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції та практикою Європейського суду з прав людини, визначати наявність колізій та прогалин у національному законодавстві, тлумачити національне законодавство відповідно до практики ЄСПЛ, аргументувати прийняте рішення з посилання на практику Європейського суду з прав людини.

Також під час тренінгу учасники мали нагоду з’ясувати понятійний апарат (поняття “майна”, “мирне володіння”, “позбавлення майна”, “суспільний інтерес”, “законність”, “дискреційні повноваження”, “юридична визначеність”, “справедливий баланс”); зміст та структуру статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; структуру статті та норми, які в ній містяться; основні принципи, які нею закріплені.

Особливістю цього курсу є необхідність попереднього опрацювання 7 рішень ЄСПЛ щодо України за статтею 1 Першого протоколу, зокрема: “Сук проти України”, “Сєрков проти України”, “Інтерсплав проти України”, “Україна-Тюмень” проти України”, “Рисовський проти України”, “Серявін та інші проти України”, “East/West Alliance Limited” проти України”. Іншою особливістю курсу є те, що він розроблений для суддів трьох спеціалізацій – адміністративної, господарської та цивільної, що, на думку розробників, сприятиме єдності судової практики щодо розуміння підходів ЄСПЛ до захисту права на мирне володіння майном.

Слід зауважити, що напередодні кожного із заходів відбулися наради групи розробників, на яких обговорювалися організаційні моменти апробації.

 

Джерело - офіційний веб-портал "Національної школи суддів України"

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру