Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Судді, науковці та міжнародні експерти висловилися за триланковість та самостійність адміністративних судів

 

2 червня 2014 року відбувся круглий стіл «Зміни до Конституції України: реформа судової системи».

Організатори заходу – Вищий адміністративний суд України та Координатор проектів ОБСЄ в Україні за участю Ради суддів адміністративних судів України.

Метою проведення круглого столу стало обговорення питань та обмін думками щодо внесення змін до розділу VІІІ «Правосуддя» Конституції України, зокрема розвитку адміністративного судочинства в Україні.

Участь у роботі круглого столу взяли судді та фахівці Вищого адміністративного суду України, члени Науково-консультативної ради при ВАСУ, запрошені експерти та представники міжнародних організацій. Зокрема, були присутні, в.о. Голови ВАСУ Катерина Леонтович, старший менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Рене Бібо, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, віце-президент Національної академії правових наук України Володимир Тихий, Голова ВАСУ 2005-2011 роки Олександр Пасенюк, секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович, секретар третьої судової палати ВАСУ Дмитро Ліпський, завідувач кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук НАУ «Києво-Могилянська академія» Микола Козюбра, головний експерт проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус, директор Української правничої фундації Оксана Сироїд, заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, юридичний радник Німецького фонду міжнародно-правового співробітництва Геннадій Рижков.

Учасники круглого столу, підтримуючи наміри щодо реформування судової системи, висловили стурбованість методами їх реалізації. Насамперед мова йде про позиції, викладені у пропозиціях членів Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань підготовки законопроекту про внесення змін до Конституції щодо ліквідації вищих спеціалізованих судів.

Так, під час свого виступу в.о. Голови ВАСУ Катерина Леонтович наголосила на тому, що сьогодні виникла реальна загроза знищення чіткої вертикалі адміністративних судів. За її словами, така позиція не є державницькою, а скоріш є регресивною. На думку в.о. Голови суду, автономна система адміністративних судів є реальним шляхом української держави до європейських стандартів права. «Вищий адмінсуд не повинен бути знищений. Він має бути наділений усіма можливостями для того, щоб якнайшвидше зосередитися на повноцінній місії суду касаційної інстанції і стати наріжним каменем адміністративного судочинства. При цьому система має керуватися єдиним касаційним судом – ВАСУ. «Друга касація» або «перегляд» не є дійсно необхідними, оскільки така система обов’язково послаблюватиме послідовність та зв’язаність спеціалізованих судів», - підсумувала свій виступ К. Леонтович.

Ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук наголосив на необхідності конституційних кроків у напрямку розвитку адміністративної юстиції як самостійної (виокремленої) та паритетної галузі юстиції. Він також звернув увагу на низку критеріїв, які безпосередньо впливають на незалежність суду і, відповідно, ефективний захист прав громадян. Зокрема, на його думку, в адміністративній юстиції мають бути конституційно визначені засади судоустрійного, самоврядного, організаційного, фінансового, компетенційного характеру. Так, мають бути встановлені  особливі, чіткі законодавчі вимоги до судді адміністративного суду – освітні, вікові, кваліфікаційні цензи тощо.

Секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович зробив акцент у своїй доповіді на необхідності реального забезпечення поділу влад у нашій державі. На його думку, судова влада в Україні сьогодні залежна від інших гілок влади, а забезпечити незалежність судів здатне виокремлення особливого місця для судової влади в суспільстві. Секретар Пленуму ВАСУ наголосив, що судова влада повинна бути окремою владою в Україні, а не владою в системі органів державного управління або гілкою державної влади, якою вона є сьогодні. «При цьому адмінсудам має приділятися особлива увага, адже вони є лакмусовим папірцем того, як діють наші державні органи», - зауважив М.Смокович.

Секретар третьої судової палати ВАСУ Дмитро Ліпський зупинився на питанні вимог до суддів адміністративних судів та їхнього статусу. На його думку, крім юридичного стажу та стажу роботи у сфері державного управління специфіка діяльності судді передбачає наявність певного життєвого досвіду, тому є необхідність підвищити мінімальний вік кандидата на посаду судді до 30 років. Особливо це актуально для суддів адміністративних судів, які під час розгляду справ постійно перебувають у центрі уваги громадськості, а іноді й піддаються спробам тиску, у тому числі й політичного.

Головний експерт проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус поділився досвідом Литви у реформуванні судочинства і створенні системи адміністративних судів. Він, зокрема, зауважив, що система адмінсудів у Литві є автономною і двоступеневою, так само як і у Польщі та Болгарії. Разом з тим він повідомив, що у багатьох країнах, зазвичай більших за територією, адмінсуди побудовані за триланковою системою. На думку експерта, в Україні найбільш доречно залишити окрему систему адміністративних судів. Саме це може забезпечити гідний рівень контролю адмінсудів за органами виконавчої влади, а також рівність сторін (державних органів з одного боку та громадян – з іншого) під час розгляду справи.

Завідувач кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук НАУ «Києво-Могилянська академія», доктор юридичних наук Микола Козюбра повідомив учасникам круглого столу, що сучасні світові тенденції у розвитку адміністративної юстиції полягають у виокремленні адміністративних судів з загальної системи судів. Він також закликав учасників круглого столу широко наводити наявні вагомі аргументи для того, щоб адміністративне судочинство в Україні було автономним поряд із судами загальної юрисдикції та Конституційним Судом України.
 
Під час засідання зазначалося, що адміністративні суди становлять сьогодні діючу та упорядковану судову систему, функціонування якої забезпечує оперативне та належне розв’язання публічно-правових спорів.

На думку учасників круглого столу, ліквідація вищих спеціалізованих судів загальмує роботу та розбалансує вибудовану за кращими європейськими зразками систему адміністративних судів, що спричинить негативні наслідки для громадян та створить негативний міжнародний імідж для держави Україна.

За підсумками обговорення виступів та розроблених робочою групою Ради суддів адміністративних судів України пропозицій щодо змін до Конституції України в контексті судової реформи та підтримуючи ідею необхідності оновлення Основного Закону України, учасники  круглого столу прийняли рекомендації, у яких, зокрема, запропонували Раді суддів адмінсудів та Вищому адміністративному суду доопрацювати пропозиції щодо внесення змін до Основного Закону та надіслати їх Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради України. Узгоджену позицію учасників круглого столу з питань судової реформи та перспектив розвитку системи адміністративних судів планується також довести до відома Президента України, народних депутатів та Кабінет Міністрів.

Повний текст рекомендацій круглого столу «Зміни до Конституції України: реформа судової системи» буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого адміністративного суду України – www.vasu.gov.ua/


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру