Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

В.о. Голови ВАСУ Катерина Леонтович взяла участь у обговоренні плану дій щодо відновлення довіри суспільства до судової системи України

Обговорення за участі представників судової, законодавчої та виконавчої влад, дипломатичного корпусу, міжнародних та громадських організацій, а також засобів масової інформації відбулося у рамках круглого столу, організованого Верховним Судом України спільно з проектом ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» 24 квітня 2014 року.

Учасники круглого столу обмінялися думками щодо підвищення авторитету судової влади й довіри громадян до неї, відновлення законності та справедливості у світлі Закону України від 8 квітня 2014 року № 1188-VII «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Зі вступним словом на зібранні виступили Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Міністр юстиції України Павло Петренко, голова підкомітету з питань цивільного, господарського та адміністративного судочинства Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя Леонід Ємець, Перший радник, керівник відділу «Економічна співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора, Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи Джероен Шоккенброк, головний експерт проекту Віргіліус Валанчус.

Відновлення довіри до судової влади в Україні – це спільна проблема і спільне завдання для всієї української влади і всього суспільства, підкреслив у своєму вітальному слові Міністр юстиції України Павло Петренко. За його словами, у керівництва країни є спільне розуміння того, що судова система має бути незалежною. І в цьому сенсі те, що суддівський корпус України через реальне суддівське самоврядування поступово починає оновлюватися, вселяє надію на інституційну спроможність самої судової системи на необхідні зміни, зазначив доповідач. Наступним етапом стане внесення змін до Конституції України, сказав Павло Петренко і висловив сподівання, що відповідні пропозиції Міністерства юстиції України, надані парламентарям, знайдуть підтримку у Верховній Раді.

Надзвичайний і Повноважний Посол Французької Республіки в Україні Ален Ремі на тому, що важливо відновити довіру до судової влади не лише українського суспільства, а й іноземних інвесторів, адже існує тісний зв’язок між ефективним функціонуванням судової системи держави і рівнем іноземних інвестицій у країні, зазначив він.

Зупинившись на проблемах вітчизняної судової системи та шляхах їх вирішення, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк зауважив, що проблема довіри до судової влади в Україні є досить глибинною і задавненою, тож вирішити її прийняттям одного закону, звичайно, неможливо. На його переконання, аби реанімувати довіру суспільства до людей у суддівських мантіях, потрібен комплекс заходів і координація дій державної влади загалом в Україні, хоча ключову роль, без сумніву, мають відігравати суди і судді.

Досвідом долання кризи в судових системах інших країн поділився з присутніми міжнародний експерт Довідас Віткаускас. Він, зокрема, акцентував увагу на тих кроках, які судді самі можуть зробити, аби посилити ефективність функціонування судової системи. На думку доповідача, важливо самій судовій владі здійснювати постійний моніторинг своєї діяльності, самостійно оцінювати його результати, розуміти, на якому етапі розвитку перебуває судова система, і куди вона рухається. Адже, наголосив експерт, головним і первинним є якість суддівської роботи.

Проактивною судова система має бути також і у своєму комунікуванні із суспільством загалом та засобами масової інформації, зокрема. Свої думки з приводу налагодження більш відкритого й конструктивного діалогу судів із громадою висловив шеф-редактор видання «Юридическая практика» Рустам Колесник.

Головні експерти проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Марк Сігал, Клаус Хюнер та Віргіліус Валанчус, окресливши коло проблем, притаманних судовим системам США, Німеччини й Литви, виокремили кілька ключових моментів, без яких неможливе вирішення цих проблем. Це, зокрема, втілення доктрини поділу влад у країні, реальне забезпечення незалежності судової влади, усвідомлення суддями високої відповідальності при здійсненні судочинства, прозорість функціонування судової системи.

Присутні на засіданні круглого столу заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда та директор Української правничої фундації Оксана Сироїд також долучилися до обговорення шляхів і методів відновлення довіри суспільства до судової влади в Україні. На думку представників громадянського суспільства, самі судді та суди мають багато що зробити для цього, зокрема: почути громадськість, зрозуміти її очікування від діяльності судової системи, засвідчити готовність жити за новими правилами.

В обговоренні проблем, порушених під час засідання, взяли участь виконуюча обов’язки Голови Вищого адміністративного суду України Катерина Леонтович, судді Верховного Суду України Василь Гуменюк та Галина Канигіна, проректор з науково-дослідної роботи Національної школи суддів України Наталія Шукліна.

Підсумовуючи дискусію, яка стала корисною для усіх сторін, і узагальнюючи пропозиції, що прозвучали на засіданні круглого столу, Ярослав Романюк, Довідас Віткаускас та Віргіліус Валанчус одностайно висловилися за продовження подібного формату співпраці, щоб усі небайдужі, хто дотичний до реформи правосуддя, могли зустрічатися й обговорювати назрілі проблеми.


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру