Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

«Суди формують ставлення громадян до влади і держави в цілому: справедливе судове рішення – значить, і держава справедлива»

 

Про це Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло сказав у своїй доповіді на конференції, присвяченій офіційному відкриттю проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» (далі – Проект).

У заході також взяли участь Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Посол Вайдотас Верба, Радник з політичних питань Посольства Канади в Україні Анна Матсон Гаус, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, ректор Національної школи суддів Микола Оніщук, урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Наталія Севостьянова, судді, науковці, представники ОБСЄ, Ради Європи та інші.

Проект впроваджується Координатором проектів ОБСЄ в Україні в рамках реалізації програми «Верховенство права і права людини». Фінансову підтримку надає Уряд Канади.  Термін реалізації проекту – 4 роки (до грудня 2017 року). Партнерами проекту є Верховний Суд України, Вищий адміністративний суд України та Національна школа суддів України. Мета проекту – зміцнення захисту прав людини при здійсненні правосуддя в Україні.

 У рамках проекту буде запроваджено комплексне навчання спрямоване на застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики  Європейського суду з прав людини для суддів місцевих загальних судів, адміністративних, господарських судів та інших фахівців у галузі права. Заходи Проекту сприятимуть зміцненню спроможності громадянського суспільства України здійснювати моніторинг судового процесу та моніторинг застосування Конвенції та практики Суду національними судами. Буде інституціоналізовано навчальні курси та програми, створено мережу експертів установами, що відповідають за навчання суддів.

"Ефективна національна система правосуддя, заснована на міжнародних стандартах, є важливим елементом національної безпеки. Чим більше люди впевнені, що їхні права захищені незалежною, ефективною та справедливою судовою системою, тим стабільнішою буде ситуація в тій чи іншій країні", - пояснив координатор проектів ОБСЄ в Україні, посол Вайдотас Верба.

У рамках проекту проводитимуться опитування з метою виявлення прогалин у знаннях і визначення потреб цільової аудиторії - суддів місцевих та адміністративних судів. На основі результатів дослідження будуть випущені публікації, засоби онлайн-навчання, а також проведені навчальні курси.
 

Під час виступу на конференції Голова ВАСУ Олександр Нечитайло подякував ОБСЄ за тривале співробітництво з Україною у сфері реформування судової системи та, зокрема, за підтримку у становленні та розвитку адміністративної юстиції в Україні. Також подякував Уряду Канади за підтримку у впровадженні цього проекту.

О. Нечитайло зазначив, що для адміністративних судів України питання урахування національними судами судової практики Європейського суду та забезпечення доступу до неї є важливим, адже, відповідно до частини другої статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

«Як відомо, судді українських судів мають достатньо можливостей для ознайомлення з практикою Європейського суду з прав людини щодо України, але через мовний бар’єр стикаються з проблемою вивчення практики Суду щодо інших країн. В той же час для вірного застосування положень Конвенції необхідно орієнтуватися в правових позиціях Суду, мати уявлення як розвивається його практика. Тому ми сподіваємося, що в рамках нашого проекту буде можливість видання збірників судових рішень Європейського суду з прав людини та необхідних роз‘яснень з урахуванням потреб кожної юрисдикції», - сказав Голова ВАСУ.

Він також звернув увагу, що по роботі судів громадяни формують своє ставлення до влади і держави в цілому: справедливе судове рішення – значить, і держава справедлива. «Ми всі занепокоєні подіями, які призвели до втрати довіри до судової системи. З цієї непростої ситуації ми можемо вийти лише спільними зусиллями. Для забезпечення міжнародних стандартів відкритості судової системи в державі  українські суди повинні пройти шлях становлення відкритої, прозорої для суспільства судової системи», - наголосив О.Нечитайло.


Також він відзначив, що проект «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» та комплексне навчання суддів з прав людини є необхідним та актуальним. Такі знання важливі для суддів з різним рівнем досвіду, тому роль проекту в поширенні цих знань є безсумнівною та позитивно вплине на якість правосуддя.


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру