Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Упровадження ІТ-технологій у судовій системі – один зі шляхів прозорої діяльності суду та забезпечення доступності до судочинства

«Упровадження ІТ-технологій у судовій системі − це не данина моді, а необхідність і вимога сьогодення, це один зі шляхів прозорої діяльності суду та забезпечення доступності до судочинства, саме ці технології допомагають наблизити суд до громадянина», − зазначив у своєму виступі заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан під час відкриття Міжнародної конференції з ІТ-технологій у адміністративних судах. Захід, організований в рамках проекту Twinning «Підвищення ефективності та якості управління адміністративних судів в Україні», відбувся у Вищому адміністративному суді України 4–5 червня 2013 року. Конференція проводилася з метою дослідження взаємозв‘язку між запровадженням інформаційних технологій в адміністративній юстиції та загальною концепцією інформатизації в Україні. Учасники обговорили моделі модернізації робочих процесів в адміністративному судочинстві з точки зору впровадження передових сучасних технологій.
В якості доповідачів у конференції взяли участьГолова Верховного адміністративного суду Литви Річардас Пілічаускас, голова судової палати Апеляційного адміністративного суду м. Гетеборг (Швеція) Гьоран Бодін, помічник Генерального секретаря у справах адміністративних трибуналів та апеляційних адміністративних судів Державної ради Франції Селін Гібе, заступник генерального директораДП «Інформаційні судові системи» Віталій Живаєв, генеральний директор ТОВ «Спеціальні реєструючи системи» Олександр Радуцький, комерційний директор ТОВ «Мегапринт» Олег Шимко, керівник апарату Одеського окружного адміністративного суду Ольга Пасечник та керівник Харківського окружного адміністративного суду Валентина Лисенко. Також у конференції взяли участь заступник Голови ВАСУ Михайло Цуркан, керівник апарату Станіслав Которобай, керівники структурних підрозділів ВАСУ, керівники апаратів та спеціалісти з інформаційних технологій апеляційних і окружних адміністративних судів.
Під час вступного слова Михайло Цуркан поінформував учасників, що в рамках Проекту Твіннінг передбачено проведення низки заходів, присвячених питанням застосування інформаційних технологій у діяльності адміністративних судів. Зокрема, у 2012 році експертами місії було проведено оцінку існуючої інформаційно-технічної інфраструктури та потреб адміністративних судів. З цією метою експерти провели низку робочих зустрічей з представниками ВАСУ, Київського апеляційного і окружного адміністративних судів, представниками Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Україна: справедливе правосуддя», який надавав допомогу українській судовій владі з метою впровадження автоматизованого документообігу в судах. За результатами місії експертами було підготовлено відповідний звіт, який, серед іншого, містив пропозиції щодо розвитку технічної інфраструктури адміністративних судів. Цей звіт детально опрацьовано фахівцями ВАСУ та надіслано до Державної судової адміністрації України.
Він також зауважив, що в рамках Проекту Twinning за сприяння експертів Європейського Союзу має бути розроблено стратегію та план дій щодо впровадження електронного управління в адміністративних судах України. З метою розробки цих документів у березні 2012 року та січні 2013 року експерти Річардас Пілічаускас та Гьоран Бодін спільно з фахівцями ВАСУ працювали над розробкою вказаних документів. За результатами цих зустрічей управлінням інформаційних технологій ВАСУ було розроблено проект Концепції розбудови інформаційної системи Вищого адміністративного суду України.
Крім того, Михайло Цуркан розповів, що на Третьому Петербурзькому міжнародному юридичному форумі, у якому він брав участь, одна з сесій була присвячена запровадженню інформаційних технологій у судочинстві. «Колеги з Вищого арбітражного суду Російської Федерації поставили за мету протягом наступних років зробити арбітражне судочинство доступним фактично в он-лайн режимі. Подібне має надихати на те, щоб поставити на службу судочинства усі найновіші технічні досягнення», - зазначив Михайло Цуркан.
 
Голова Верховного адміністративного суду Литви Річардас Пілічаускас у своїй доповіді детально розповів про впровадження нових технологій та іновацій у адміністративному судочинстві Литви. Він зазначив, що використання ІТ-технологій допомагає економити гроші громадянам і державному бюджету завдяки скороченню витрат на папір, поштові видатки тощо. Він повідомив, що з 1 липня цього року у Литві набуде чинності закон, відповідно до якого сторони по справі матимуть право подати заяву до суду в електронному вигляді, крім того, сторони процесу матимуть можливість ознайомитися з процесуальними документами, навіть з аудіофайлами запису судових засідань, через Інтернет. Таким чином у Литві поставлене завдання якнайбільше використовувати найновіші технології з метою зручного доступу до правосуддя.
Помічник Генерального секретаря у справах адміністративних трибуналів та апеляційних адміністративних судів Державної ради Франції Селін Гібе розповіла про узагальнення процедур електронного документообігу та електронних форм документів у адміністративних судах Франції.Голова судової палати Апеляційного адміністративного суду м. Гетеборг (Швеція) Гьоран Бодін на прикладі досвідуадміністративних судів Швеції висвітлив тему «Інформаційні технології, спрямовані на потреби споживачів – підвищення рівня мобільності та надання нових послуг через цифрові канали».
Заступник генерального директора ДП «ІСС» Віталій Живаєв у своєму виступі щодо сучасних технологій в судочинстві, повідомив, що з 17 червня цього року проект «Електронний суд» планується впровадити в усіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції. Весь процес судочинства буде в електронному форматі, тобто сторони подаватимуть заяви за допомогою комп’ютера, і всі відповідні матеріали справи будуть надсилатися в електронному вигляді. Мета електронного суду – доступність правосуддя, пришвидшення подачі й отримання документів як до суду, так і сторонам по справі, здешевлення судового процесу.
 «Цей проект тестувався у судах, і майже половина судів у відгуках зазначала, що громадяни не зверталися з проханням про надання документів в електронному форматі. Це свідчить про те, що найновіші технології потрібно не лише впроваджувати у життя, але й рекламувати їх можливості», сказав В. Живаєв.
 

 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру