Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Відбувся візит делегації Вищого адміністративного суду України до Литовської Республіки з питань адміністративного права і адміністративного процесу (В7)

У рамках Проекту Twinning з 9 по 14 вересня 2012 року відбувся візит делегації Вищого адміністративного суду України у складі судді ВАСУ Калашникової Олени Володимирівни, начальника правового управління Демченка Вадима Костянтиновича тазаступника начальника правового управління - начальника науково-експертного відділу Єзерницької Олени Леонідівнидо судових установ Литовської республіки (захід В7).
В рамках візиту делегація відвідала Конституційний Суд Литви, Верховний адміністративний суд Литви, Регіональні адміністративні суди м. Клайпеда та м. Каунас, Міністерство юстиції Литви та муніципалітет   м. Нерінга. Під час зустрічей з литовськими колегами українські фахівці обговорили низку питань розвитку адміністративного права та процесу в Україні та Литві: основні критерії розмежування адміністративної, цивільної, господарської юрисдикцій; критерії адміністративної підсудності та доцільність розширення цих критеріїв з включенням до них наявності публічного інтересу в діях сторони адміністративного процесу; юридичні дефініції «адміністративні послуги» та «адміністративний договір»; конфлікти між різними юрисдикціями щодо належності окремих категорій спорів; необхідність існування фільтрів для подачі апеляційних та касаційних скарг (допуск до апеляції або касації; письмові слухання в касаційній інстанції; представлення позиції сторін тільки акредитованими при суді адвокатами тощо); дії адміністративних судів Литви при надходженні адміністративного позову, судова практика по якому має сталий характер (так зване «типове провадження»).
Під час візиту до Верховного адміністративного суду Литви делегація зустрілася з Головою суду Річардасом Пілічаускасом (який також є експертом Проекту Twinning), керівником апарату Зенонасом Караліусом і працівниками апарату. У Литві рішення Верховного адміністративного суду є остаточними для формування судової практики в адміністративних справах. Частіш за все адміністративні справи в суді касаційної інстанції Литви розглядаються у складі трьох суддів. У разі, якщо справа є особливо складною з правової точки зору, або має важливий суспільний, державний або політичний інтерес, або ж якщо має місце неоднакова практика вирішення подібних спорів, Голова суду формує колегію у складі п’яти суддів. Трапляються випадки коли судові справи розглядають в рамках пленарного засідання.
Стосовно розгляду адміністративних справ у випадку, коли певна категорія громадян масово звертається за вирішенням спору в суд, Голова суду повідомив, що Верховний адміністративний суд Литви вирішує типову справу і ознайомлює з рішенням всі адміністративні суди, які керуються ним при вирішенні аналогічних спорів. Таким чином діє механізм прецеденту, що дозволяє не затягувати розгляд справ.
Річардас Пілічаускас також повідомив представників ВАСУ про те, що з  1 липня 2012 року у Литві впроваджено електронний протокол судового засідання. Через рік планується запровадити електронну справу. Особі надано право обирати, як звернутися до суду: письмово чи електронною поштою, а органи державної влади, адвокати, нотаріуси зобов’язані звертатися до суду тільки в електронному варіанті.
 У разі виникнення питання, до якої юрисдикції віднести той чи інший спір, його вирішує спеціальна колегія у складі двох суддів Верховного суду та двох суддів Верховного адміністративного суду.
            Делегація відвідала Конституційний Суд Литви, де зустрілася з суддею Гедимінасом Месонісом та директором юридичного департаменту Кестутісом Янкаускасом. Згідно з Конституцією Литви закон (або його частина) або інший акт Сейму (або його частина), акт Президента, акт Уряду (або його частина) не може застосовуватися з того дня, коли офіційно оголошена постанова Конституційного Суду, що відповідний акт (або його частина) суперечить Конституції. Визнаний постановою Конституційного Суду неконституційним правовий акт або його частина не матиме юридичної сили навіть в разі прийняття такого ж самого акту.
Делегація також зустрілася з головами Регіональних адміністративних судів м. Клайпеда та м. Каунас. Були обговорені проблемні питання, з якими стикаються судді та працівники апарату. Це, зокрема, неоднакова судова практика з розгляду деяких категорій справ, недостатність фінансування судів. Також у зв’язку із запровадженням з 1 липня 2012 року у Литві електронного протоколу судового засідання виникла проблема витрачання часу на прослуховування записів судового засідання як суддею, так і помічником судді.
У місяць в середньому навантаження на одного суддю регіонального адміністративного суду складає близько 12 справ.
Під час візиту делегації до м. Нерінга було відвідано директорат Національного парку Курської коси та муніципалітет м. Нерінга. Керівництво Національного парку Курської коси повідомило представників ВАСУ про те, що ними подано близько 40 адміністративних позовів з приводу оскарження рішень та дій муніципалітету м. Нерінга стосовно виділення земельних ділянок та надання дозволів на їх забудову. Наразі пропонується на законодавчому рівні вирішити питання підписання угоди між позивачем та відповідачем для взаємовигідного виконання рішення суду у спорах стосовно виділення земельних ділянок та надання дозволів на їх забудову.

 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру