Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Визначення поняття адміністративного договору потребує чіткого законодавчого врегулювання (B1)

Про це заявив Голова Вищого адміністративного суду України Ігор Темкіжев під час зустрічі з експертами проекту Twinning«Підвищення ефективності та якості управління адміністративних судів в Україні» в рамках заходу В1 «Надання допомоги у визначенні поняття адміністративного договору», яка відбулася 16 січня 2012 року у Вищому адмінсуді.
 
З українського бокуучасть у заході взяли, зокрема, заступник Голови ВАСУ Дмитро Ліпський, суддя, секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович, суддя, секретар Науково-консультативної ради при ВАСУ Василь Співак, начальник правового управління Вадим Демченко, радник Київського регіонального центру НАПрН України, Голова Верховного Суду України (1994-2002 р.р.), суддя Верховного Суду України у відставці Віталій Бойко, радник Київського регіонального центру НАПрН Україн Віктор Кононенко,  заступник Голови Вищого господарського суду України Віктор Москаленко, суддя ВСУ Микола Гусак, заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. Крім цього на зустрічі були присутні представники Верховного Суду України, Конституційного Суду України, Вищого господарського суду України, Національної академії правових наук України, Інституту держави і права ім. В.М. Корецького, Верховної Ради України та Національної школи суддів України.
 
Іноземними експертами заходу виступили Голова Верховного адміністративного суду Литви Річардас Пілічаускас і суддя адміністративного суду м. Гренобль (Франція) Крістіан Соньо.
 
Відкриваючи захід, що мав на меті обговорення питань, пов’язаних із визначенням поняття адміністративного договору, Ігор Темкіжев, зокрема, відзначив, що адміністративні суди України надзвичайно зацікавлені у вивченні практики європейських країн щодо юридичної категорії «адміністративний договір». «Ми порушували це питання на науково-практичних конференціях, які Вищий адміністративний суд України проводив ще на початку своєї діяльності. Українська наукова думка також зробила значний внесок у розвиток концепції адміністративного договору. Однак, у законодавстві України, а відтак і в судовій практиці вітчизняних адміністративних судів ці напрацювання досі не знайшли належного місця. Тож ми потребуємо продовження цієї дискусії як із нашими шановними науковцями, так і з практикуючими юристами – фахівцями у сфері судочинства», – відзначив Голова ВАСУ.
 
Суддя Вищого адміністративного суду, секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович у своєму виступі, зокрема, розглянув підходи вітчизняних науковців щодо розкриття поняття адміністративного договору. Так, має місце неабияка складність визначення поняття такого договору як взагалі, так і в розумінні КАС. «Це вкотре підкреслює актуальність мети заходу щодо визначення належності спорів до адміністративної юрисдикції», – сказав він.
 
Своїми думками щодо визначення поняття адміністративного договору також поділилися заступник Голови Вищого господарського суду України Віктор Москаленко тазаступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда.
 
Підходами Литви та Франції до вирішення цього питання поділилися іноземні експерти. За результати спільної роботи в рамках проекту Twinning буде сформовано рекомендації, які, сподіваємось, додадуть аргументів для діалогу судової влади із законодавцем щодо потреби остаточного врегулювання цього питання у законодавстві.
 
 
До відома
 
З моменту започаткування адміністративного судочинства в Україні зросла потреба чіткого розв’язання проблеми визначення поняття адміністративного договору, оскільки законодавець приписами статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України відніс до юрисдикції адміністративних судів спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
 
За змістом пункту 14 статті 3 КАС адміністративний договір – дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов’язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб’єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
 
Саме ці положення Кодексу адміністративного судочинства на законодавчому рівні запровадили в українському суспільстві новий вид договору – адміністративний договір.
 
Інститут адміністративного договору, його проблеми і перспективи потребують усе більшого дослідження, вивчення та наукового обґрунтування. Незважаючи на те, що цьому питанню присвячено чимало наукових праць, є спроби його вирішення законодавчо, відбувається стабілізація судової практики в цьому напрямку, проблема визначення поняття адміністративного договору на сьогодні не розв’язана, чіткого законодавчого врегулювання, єдиних критеріїв та підходів до його визначення немає, відсутня також усталена судова практика щодо цього.
 
 

 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру