Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

ВАСУ та Представництво УВКБ ООН у справах біженців в Україні обговорили питання щодо співпраці

Заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович та заступник Представника Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні Ноель Калхун під час зустрічі, що відбулася 5 квітня 2017 року у Вищому адміністративному суді України, обговорили питання подальшої співпраці.   

У заході також узяли участь начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець, головний спеціаліст цього відділу Дарина Мудрак, радник УВКБ ООН з правових питань Дмитро Плечко.

На початку зустрічі заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович привітав пані Ноель Калхун з призначенням на посаду заступника Представника УВКБ ООН в Україні, висловивши задоволення тим, що на цю посаду призначено такого досвідченого представника Агенції ООН у справах біженців, яка також добре орієнтується в українських реаліях та знайома з діяльністю і практикою адміністративних судів України. 

Михайло Смокович подякував представникам УВКБ ООН за проведені 2016 року заходи в рамках співпраці: візит делегації суддів адміністративних судів до Норвегії для участі у Європейській регіональній конференції Міжнародної асоціації суддів, що розглядають справи біженців (IARLJ) (19–20 травня, м. Осло), візит  делегації суддів адміністративних судів до  Ради Європи та Європейського суду з прав людини (17–19 жовтня, м. Страсбург, Франція), візит заступника Голови ВАСУ до Швеції для ознайомлення з роботою Міграційної служби цієї країни  (4–6 жовтня, м. Стокгольм) та участь делегації суддів адміністративних судів у Регіональній проміжній конференції проекту «Ініціатива підвищення якості систем надання притулку в країнах Східної Європи та Південного Кавказу» (15–16 листопада, м. Тбілісі, Грузія).  

Представники УВКБ ООН, у свою чергу, зазначили, що за час співпраці адміністративних судів з УВКБ ООН відбулися значні позитивні зрушення у розгляді спорів щодо надання статусу біженця та примусового видворення. Зокрема, за даними УВКБ ООН, у 2016 році суди за позовами щодо надання статусу біженця ухвалили 414 рішень, 163 з яких ухвалено на користь шукачів притулку; причому з них 14 рішень  – це рішення судів першої інстанції, якими суди зобов’язали Державну міграційну службу України надати статус біженця, і 6 з них були підтверджені судами апеляційної інстанції. Більшість позитивних рішень ухвалюють суди першої та другої інстанцій Одеського, Харківського та Київського апеляційних округів.

Учасники зустрічі також обговорили плани двосторонньої співпраці на найближчу перспективу. Так, за підтримки УВКБ ООН 20–21 квітня у м. Києві буде організовано семінар для суддів адміністративних судів за участю суддів–експертів Міжнародної асоціації суддів, що розглядаю справи біженців (IARLJ). Ноель Калхун також поінформувала представників ВАСУ про заходи з поглибленого вивчення зарубіжного досвіду, які планується організувати найближчим часом.

Представники ВАСУ та УВКБ ООН обговорили проекти законів, які були внесені на розгляд Верховної Ради України останнім часом, у частині  внесення змін до законодавства щодо затримання іноземців та осіб без громадянства, їх примусового видворення. Михайло Смокович поінформував представників УВКБ ООН про те, що 23 березня ц.р. зареєстровано проект  Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (реєстраційний номер 6232), яким пропонуються нові редакції відповідних кодексів. Щодо питань затримання, то зміни, які були внесені до статті 18 КАСУ Законом України від 19 травня 2016 р. № 1379 і стосувалися розгляду справ щодо затримання іноземців та осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні,  затримання осіб з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України, а також продовження такого строку затримання, до нового проекту (стаття 20) не увійшли.

Також стаття 1837 чинного КАСУ стає в проекті статтями 288 та 289, у цілому зміст її положень зберігається. Він також зауважив, що хоча підсудність цієї категорії спорів місцевим загальним судам зберігається, більш вдалим рішенням, на думку ВАСУ, було б повернути їх окружним адміністративним судам.

Представники УВКБ ООН також поінформували про ситуацію, що складається в Україні відносно надання захисту шукачам притулку із Сирії.  За інформацією УВКБ ООН, ступінь визнання сирійців біженцями в Україні, у 2016 році значно знизився порівняно з попередніми  роками. Якщо у 2015 році 5 шукачів притулку із Сирії були визнані біженцями і 58 отримали додатковий захист, то у 2016 році ДМС України надала додатковий захист лише 22 сирійцям. Водночас у державах-членах ЄС рівень визнання сирійців біженцями у 2015 році становив 97, 2%. Ноель Калхун звернула увагу на те, що сирійці всеодно залишаються на території України, адже видворяти їх не має куди, але вони стають нелегальними мігрантами. Заступник Голови ВАСУ запевнив представників УВКБ ООН, що ВАСУ вивчить питання щодо судової практики адміністративних судів відносно шукачів притулку із Сирії, та висловив упевненість, що суди розглядають справи відповідно до міжнародних стандартів у цій сфері.

На зустрічі обговорили проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких положень під час виконання міжнародних договорів України про реадмісію» (реєстраційний номер 5344), а також питання врегулювання статусу осіб без громадянства в Україні, захисту прав внутрішньо переміщених осіб, зокрема виплати їм пенсій.

Наприкінці зустрічі обидві сторони висловили взаємну подяку за змістовну розмову. Заступник Голови ВАСУ запевнив колег з УВКБ ООН, що система адміністративних судів продовжує своє функціонування. Він закликав УВКБ ООН і надалі підтримувати ініціативи ВАСУ щодо організації заходів співпраці.  


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру