Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

У Вищому адміністративному суді обговорили питання гендерної рівності у судовій системі Україні

 

1 липня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч Голови ВАСУ Олександра Нечитайла з експертною місією Ради Європи з гендерної оцінки судової влади в Україні. Від Вищого адмінсуду участь у зустрічі взяли також заступник Голови суду Дмитро Ліпський, судді Тетяна Чумаченко і Сергій Острович, а також начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець. З боку Ради Європи участь у зустрічі взяли експерт Ради Європи з гендерних питань Грета Гобер, національний експерт з гендерних питань Еліна Шишкіна та менеджер проекту РЄ «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» Андрій Кавакін.

Основною темою обговорення під час зустрічі стало питання генденрної рівності у судовій системі України. Зокрема, сторони підняли такі питання як наявність гендерних стереотипів у суді та заходи щодо їх подолання, процесуальні аспекти роботи суду та загальне ставлення до жінок, які виступають в ролі суддів, адвокатів, сторін, свідків, тощо.

Експерт Ради Європи з гендерних питань Грета Гобер повідомила, що питання дотримання гендерної рівності у судовій системі розглядається у трьох аспектах: перший – це доступ до суду (мається на увазі як доступ до суддівської професії жінок-юристів, до керівних посад в судах так і рівний доступ відвідувачів суду жіночої статі). Другий аспект – це дотримання гендерної рівності при розгляді справ у судах (зокрема у ході судового засідання). Третій – це судові справи, де предметом спору є наявність дискримінації на основі статі.

За словами представників експертної місії Ради Європи, в Україні планується створити спеціальну дослідницьку групу, яка вивчатиме рівень дотримання гендерної рівності у судовій системі, аналізуватиме ті випадки, де наявне упереджене ставлення до жінок у судах, а також розроблятиме навчальні матеріали з цього питання для суддів та відвідувачів судів. На думку експертів, така група може бути створена при Раді суддів України, а до її складу зможуть увійти судді, представники Національної школи суддів, громадських організацій, що займаються питанням гендеру, а також міжнародні фахівці.

У свою чергу Голова Вищого адміністративного суду Олександр Нечитайло зазначив, що в адміністративному судочинстві мало сфер, де потенційно може проявитися гендерна нерівність, здебільшого такі випадки можуть траплятися у кримінальному та цивільному судочинстві.

Заступник Голови суду Дмитро Ліпський зауважив, що чинне законодавство гарантує чоловікам та жінкам України рівні права та можливості, але у суспільстві на побутовому рівні певні гендерні стереотипи існують.

Наостанок сторони висловилися на підтримку ідеї створення спеціальної групи із вивчення гендерного питання у судовій системі України та наголосили на важливості напрацювання і поширення інституту судового захисту прав жінки, у тому числі і за рахунок вивчення міжнародного досвіду та практики застосування судами міжнародних договорів та нормативних актів з цього питання.

До відома
Рада Європи з середини 90-х років надає дуже активну підтримку Україні у проведенні судово-правової реформи. Починаючи з 2005 року Вищий адміністративний суд України активно співпрацює з Радою Європи у рамках різного роду проектів, спільних програм та планів дій. Співробітництво ВАСУ з Радою Європи за цей період відбувалося за такими основними напрямками: незалежність судової влади, статус суддів, реформування судової системи; розробка класифікатора судових справ, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, та коефіцієнту їх складності, розвиток системи нормативів навантаження суддів; засади системи фінансування судів (як гарантія їх незалежності); застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини при розгляді адміністративних спорів; запровадження медіації в адміністративних справах;  підготовка тренерів для Національної школи суддів України (спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України) та ін.

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру