У Вищому адміністративному суді обговорили питання гендерної рівності у судовій системі Україні
1 липня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч Голови ВАСУ Олександра Нечитайла з експертною місією Ради Європи з гендерної оцінки судової влади в Україні. Від Вищого адмінсуду участь у зустрічі взяли також заступник Голови суду Дмитро Ліпський, судді Тетяна Чумаченко і Сергій Острович, а також начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець. З боку Ради Європи участь у зустрічі взяли експерт Ради Європи з гендерних питань Грета Гобер, національний експерт з гендерних питань Еліна Шишкіна та менеджер проекту РЄ «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» Андрій Кавакін.
Основною темою обговорення під час зустрічі стало питання генденрної рівності у судовій системі України. Зокрема, сторони підняли такі питання як наявність гендерних стереотипів у суді та заходи щодо їх подолання, процесуальні аспекти роботи суду та загальне ставлення до жінок, які виступають в ролі суддів, адвокатів, сторін, свідків, тощо.
Експерт Ради Європи з гендерних питань Грета Гобер повідомила, що питання дотримання гендерної рівності у судовій системі розглядається у трьох аспектах: перший – це доступ до суду (мається на увазі як доступ до суддівської професії жінок-юристів, до керівних посад в судах так і рівний доступ відвідувачів суду жіночої статі). Другий аспект – це дотримання гендерної рівності при розгляді справ у судах (зокрема у ході судового засідання). Третій – це судові справи, де предметом спору є наявність дискримінації на основі статі.
За словами представників експертної місії Ради Європи, в Україні планується створити спеціальну дослідницьку групу, яка вивчатиме рівень дотримання гендерної рівності у судовій системі, аналізуватиме ті випадки, де наявне упереджене ставлення до жінок у судах, а також розроблятиме навчальні матеріали з цього питання для суддів та відвідувачів судів. На думку експертів, така група може бути створена при Раді суддів України, а до її складу зможуть увійти судді, представники Національної школи суддів, громадських організацій, що займаються питанням гендеру, а також міжнародні фахівці.
У свою чергу Голова Вищого адміністративного суду Олександр Нечитайло зазначив, що в адміністративному судочинстві мало сфер, де потенційно може проявитися гендерна нерівність, здебільшого такі випадки можуть траплятися у кримінальному та цивільному судочинстві.
Заступник Голови суду Дмитро Ліпський зауважив, що чинне законодавство гарантує чоловікам та жінкам України рівні права та можливості, але у суспільстві на побутовому рівні певні гендерні стереотипи існують.
Наостанок сторони висловилися на підтримку ідеї створення спеціальної групи із вивчення гендерного питання у судовій системі України та наголосили на важливості напрацювання і поширення інституту судового захисту прав жінки, у тому числі і за рахунок вивчення міжнародного досвіду та практики застосування судами міжнародних договорів та нормативних актів з цього питання.
До відома
Рада Європи з середини 90-х років надає дуже активну підтримку Україні у проведенні судово-правової реформи. Починаючи з 2005 року Вищий адміністративний суд України активно співпрацює з Радою Європи у рамках різного роду проектів, спільних програм та планів дій. Співробітництво ВАСУ з Радою Європи за цей період відбувалося за такими основними напрямками: незалежність судової влади, статус суддів, реформування судової системи; розробка класифікатора судових справ, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, та коефіцієнту їх складності, розвиток системи нормативів навантаження суддів; засади системи фінансування судів (як гарантія їх незалежності); застосування Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини при розгляді адміністративних спорів; запровадження медіації в адміністративних справах; підготовка тренерів для Національної школи суддів України (спільно з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України) та ін.
Контакти
Адреса:
01029, місто Київ, вулиця Московська, 8, корпус 5. Режим роботи: пн-чт - 9.00-18.00, пт - 9.00-16.45, обід - 13.00-13.45