Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Україна успішно провела вибори Президента України 2014 року, посиливши захист прав виборців

 

На цьому акцентувала увагу в.о. Голови ВАСУ Катерина Леонтович під час зустрічі з представниками Міжнародної місії ENEMO зі спостереження за позачерговими виборами Президента України 2014 року, яка відбулася 6 червня ц.р у Вищому адміністративному суді України.
 
У зустрічі також взяли участь з боку ВАСУ суддя, секретар Пленуму суду Михайло Смокович, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець та заступник начальника цього відділу Володимир Бондарчук, з боку Міжнародної місії ENEMO заступник Голови місії Славіца Білярська, спеціаліст із виборчих питань, довгостроковий спостерігач у ЦВК Боріс Секуліч, координатор довгострокових спостерігачів Марко Дошляк.
 
Представники делегації цікавилися питаннями виборчого процесу та вирішення виборчих спорів Вищим адміністративним судом України як судом апеляційної та першої інстанцій, а також проблемами, які виникали під час цьогорічного виборчого процесу.
 
В.о. Голови суду Катерина Леонтович поінформувала представників місії, що адміністративні суди мають досвід розгляду справ, пов’язаних з виборчим процесом (зокрема, президентські вибори у 2010 році та парламентські вибори у 2006, 2007, 2012 та 2013 роках) та про те, що ВАСУ регулярно надає методичну допомогу адміністративним судам нижчих інстанцій з метою забезпечення єдності судової практики при розгляді справ, пов’язаних з виборчим процесом. Зокрема, повідомила про проведення ВАСУ за підтримки таких міжнародних партнерів як Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) 9 семінарів з питань застосування виборчого законодавства для суддів апеляційних та місцевих адміністративних судів, які відбулися протягом квітня-травня ц.р.
 
Також, Катерина Леонтович повідомила, що у цьому році було значно менше виборчих спорів і міжнародні спостерігачі у своїх попередніх звітах відмітили, що ці вибори проведені відповідно до європейських стандартів, зокрема у заяві про попередні висновки та результати Міжнародної місії спостереження за виборами (Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (ОБСЄ/БДІПЛ), Парламентська асамблея ОБСЄ (ПА ОБСЄ), Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ), Європейський парламент та Парламентська асамблея НАТО) від 26 травня 2014 року зазначається, що під час розгляду спорів та скарг, пов'язаних із виборчим процесом, суди дотримувались дводенного строку для їх розгляду та надавали заявникам достатні можливості для обґрунтування своїх вимог. «Крім того, суди приділяли особливу увагу аргументам ЦВК та витребували додаткові документи від ЦВК для прийняття рішення із відповідного питання» - йдеться у заяві.
 
В.о. Голови суду звернула увагу, що з метою налагодження належної взаємодії та сприяння в організації проведення спостереження за розглядом адміністративними судами справ, пов‘язаних з позачерговими виборами Президента України 2014 року, ВАСУ надає підтримку спостерігачам у їх роботі в межах своєї компетенції. Зокрема, ВАСУ та інші адміністративні суди забезпечують повну відкритість та доступність до судового процесу, тому міжнародні спостерігачі, як й інші особи, безперешкодно можуть відвідувати судові засідання, під час яких розглядаються справи, пов’язані з виборами.
 
У свою чергу Михайло Смокович повідомив про прийняття 1 листопада 2013 року постанови Пленуму ВАСУ «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом». Прийняття такої постанови Пленуму обумовлено зміною виборчого законодавства, процесуального кодексу, наявністю рішень Європейського суду з прав людини, правових висновків Конституційного Суду України. Також ВАСУ узагальнив досвід судового розгляду виборчих спорів адміністративними судами. Постанова дає відповіді на багато проблемних питань, з якими стикалися адміністративні суди під час розгляду виборчих спорів, починаючи з 2006 року – зазначив секретар Пленуму ВАСУ.
 
Крім того, М. Смокович поінформував учасників зустрічі щодо видів виборчих спорів, які найчастіше надходили до адміністративних судів під час нинішнього виборчого процесу, а також щодо строків оскарження до адміністративних судів по таким спорам.
 
Довідково:

Європейська мережа зі спостереження за виборами (ENEMO) – міжнародна мережа, до складу якої входить 20 провідних громадських організацій зі спостереження за виборами з 17 країн Східної та Центральної Європи, а також Центральної Азії, включаючи дві країни-члени ЄС. Організації-члени ENEMO спостерігали за більш ніж 200 виборчими процесами та задіяли більш ніж 200,000 професійних спостерігачів. Станом на сьогодні ENEMO організувала 17 місій зі спостереження за виборами у 7 країнах.
 

Міжнародна місія ENEMO зі спостереження за Достроковими виборами Президента України 2014 фінансується Національним Демократичним Інститутом, Агентством США з міжнародного розвитку, Підрозділом Держдепартаменту США – Бюро з демократії, прав людини та праці, Посольством Федеративної Республіки Німеччина в Києві та Європейським фондом розвитку. Загалом, на день проведення виборів було зареєстровано 3607 офіційних спостерігача від іноземних держав та міжнародних організацій.   


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру