Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

«Захист права на свободу мирних зібрань в Україні відбуватиметься на якіснішому рівні завдяки новому КАСУ», - в.о. Голови ВАСУ Михайло Смокович

13 жовтня 2017, 15:02

          Зміни до Кодексу адміністративного судочинства стосовно свободи мирних зібрань є прогресивними та такими, що дозволять на більш якісному рівні розглядати справи про захист таких прав у судовому порядку. Про це заявив в.о. голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович сьогодні, 13 жовтня 2017 року під час прес-брифінгу, що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.

Серед важливих новел процесуального законодавства, спрямованого на захист прав громадян на мирні зібрання, Михайло Смокович назвав положення про те, що суб’єкти владних повноважень не зможуть звертатися до суду про встановлення заборон на мирні зібрання, це вповноважені робити виключно органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування. Крім цього, позитивними змінами є вимога про обов’язковість оприлюднення на офіційному веб-сайті такого органу позовної заяви та приєднаних до неї документів. «Тобто тепер ці всі звернення будуть публічними», - зауважив М.Смокович.

 

 

Ще однією позитивною зміною є звільнення сторін у справах про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

«Короткий термін розгляду таких справ – також новела процесуального кодексу, яка окрім усього ще дисциплінуватиме суддів під час розгляду цієї категорії справ», - вважає М.Смокович. Так, термін розгляду адміністративної справи про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань складає дві доби. Апеляційну скаргу на судове рішення може бути подано протягом двадцяти чотирьох годин з наступного дня після його проголошення. При цьому суд апеляційної інстанції розглядає апеляційну скаргу також упродовж двох календарних днів після закінчення строку апеляційного оскарження.

За новим КАСУ, участь позивача або його представника у судовому розгляді є обов’язковою. До того ж, обов’язок доказування обставин, що є підставами для встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань, покладається на позивача.

Таким чином, підсумував Михайло Смокович, новий процесуальний закон створює всі умови для того, щоб права людини і громадянина були захищені на високому судовому рівні. Разом з тим він також дозволяє органам влади у виняткових випадках, коли неможливо досягнути законних цілей обмеження в інший спосіб, попередити негативні наслідки таких зібрань.

 Участь у заході також взяли виконавчий директор ГО «Правозахисна ініціатива» Михайло Каменєв, член правління ГО «Правозахисна ініціатива» Богдан Чумак. Вони, зокрема, висловили спільну думку про те, що прийняті зміни до КАСУ щодо захисту свобод мирних зібрань є безпрецедентним прикладом плідної співпраці громадськості та суддів, однією з суттєвих перемог нашої країни на теренах законодавства. Представники громадської організації також зауважили, що оновлені положення КАСУ стосовно мирних зібрань можуть бути прикладом для інших країн, оскільки їх виписано з особливою детальністю задля того, щоб громадяни максимально чітко і просто могли захистити своє право на мирні зібрання.


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру