Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Огляд ЗМІ: ВАСУ схвально ставиться до законодавчої ініціативи вдосконалити порядок контролю за виконанням судових рішень

19 вересня 2017, 10:23

  18 вересня 2017, 12:10   

07.09.2017 р. у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №7088 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення ефективного виконання судових рішень)». Законопроектом, зокрема, пропонується встановити додаткове право позивача (не суб’єкта владних повноважень), на користь якого ухвалене судове рішення, подавати до суду заяву про зобов’язання суб’єкта владних повноважень (відповідача) надати звіт про виконання судового рішення та накладення на нього штрафу. Ми запитали в експертів, наскільки реальною є реалізація запропонованих змін на практиці, а також чи покращать вони ситуацію з виконанням судових рішень.

Наталія Богданюк, керівник управління вивчення судової практики та судової статистики Вищого адміністративного суду України

Вищий адміністративний суд України схвально сприймає прагнення законодавця вдосконалити порядок контролю за виконанням судових рішень, ухвалених не на користь суб’єкта владних повноважень. Нагадаємо, положеннями КАС України, які визначають зміст постанов судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 163, 207, 232) передбачено, що суд може встановити строк для подання суб'єктом владних повноважень-відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій. Згідно зі ст. 267 цього Кодексу, прийняття такого рішення є правом, а не обов’язком суду.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або у разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від 10-ти до 30-ти мінімальних заробітних плат. Сума штрафу розподіляється навпіл між державним бюджетом і позивачем.

Звертаємо увагу, що відповідно до практики адміністративних судів, контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов’язання суб’єкта владних повноважень-відповідача надати звіт встановлюється саме під час прийняття постанови у справі. У разі звернення позивача із заявою про зобов’язання відповідача подати такий звіт після прийняття постанови у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.

Таким чином, у разі зобов’язання суб’єкта владних повноважень-відповідача надати звіт про виконання судового рішення контроль суду з його виконання встановлюється з дня набуття чинності постановою або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно. В іншому випадку такий контроль здійснюється під час розгляду позовних заяв про оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.

Ініціатива законодавця полягає у запровадженні судового контролю за виконанням відповідного рішення суду після його ухвалення. Отже, крім звернення судового рішення до примусового виконання органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, у позивача з’являється ще один спосіб домогтися його виконання – судовий.

Вважаємо, що в умовах «хронічного» невиконання рішень судів та забезпечення реалізації контрольної функції судів щодо їх виконання необхідно запровадити зобов’язання суб’єкта владних повноважень-відповідача надати звіт про виконання судового рішення, яким відповідача зобов’язати вчинити певні дії на користь позивача, а також розмежувати в часі вчинення судом такої контрольної функції та заходів щодо примусового виконання рішень.

Джерело: "Юридична газета" 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру