Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

У Верховній Раді обговорювалися питання правового врегулювання проблем, що постали в результаті конфлікту на Донбасі

13 липня 2017, 12:48

11 липня 2017 року, у Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Конфлікт на Донбасі: виклики, загрози та їх правове врегулювання».

Захід організовано Міжфракційним депутатським об’єднанням Верховної Ради України «Сприяння захисту прав та соціальній реабілітації учасників АТО», Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів, Асоціацією податкових радників, Асоціацією адвокатів України.

У роботі круглого столу взяли участь народні депутати України, судді Вищого адміністративного суду України, апеляційних і окружних адміністративних судів, судів загальної юрисдикції, юристи, учасники АТО, представники виконавчої влади.   

Відкрив захід Голова Верховної Ради України Андрій Парубій. Він, зокрема, зазначив, що саме російський агресор повинен відповідати за завдані Україні збитки. Важливим завданням є відпрацювання механізмів відшкодування втрат, які зазнали громадяни нашої держави в результаті конфлікту на Донбасі, встановити осіб, які нанесли ці збитки, а також забезпечити дотримання прав внутрішньо переміщеним особам. Голова Парламенту висловив сподівання, що у ході круглого столу будуть надані пропозиції для напрацювання законодавчої бази.

Зі вступними промовами перед зібранням виступили народний депутат, Голова міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради України «Сприяння захисту прав та соціальній реабілітації учасників АТО» Оксана Білозір, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович, суддя ВАСУ, віце-президент громадської організації «Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів» Наталія Блажівська, Голова Державної судової адміністрації Зеновій Холоднюк, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Микола Мішин, уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, заступник Голови Донецької облдержадміністрації Ігор Стокоз, суддя Конституційного суду України, президент громадської організації «Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів» Олександр Пасенюк, член правління Міжнародної фундації «Судді для суддів» Естер де Руідж Бестуурслід, професор кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка Данило Гетманцев, голова Асоціації українських правників, член–кореспондент Академії правових наук України Василь Костицький, президент Всеукраїнської  громадської організації «Асоціація адвокатів України» Олег Рачук.

Від Вищого адміністративного суду України участь у заході взяли судді ВАСУ Олена Калашнікова, Людмила Черпіцька  і Тетяна Стрілець.

 

Народний депутат Оксана Білозір наголосила на важливості участі суддівського співтовариства у вирішенні тих викликів, що сьогодні стоять перед Україною. Народний депутат зазначила, що судді досить часто ставали заручниками певних політичних ігор, за рахунок чого одна з гілок влади отримувала вплив на іншу, судову владу. «Зараз сталася деполітизація цих процесів, а функції призначення, переведення суддів передані Вищій раді правосуддя. Таким чином, судова реформа заклала фундамент для стабільності судової системи, тому сьогодні це не просто зміна системи судоустрою, а зміна самого сенсу реформування», - зазначила Глава міжфракційного об'єднання.

О.Білозір також звернула увагу, що у результаті відкритого діалогу між представниками законодавчої, виконавчої, судової влади, громадських обєднань має бути напрацьований план дій для розвязання проблем, які виникли у результаті конфлікту на Донбасі, а також для захисту прав учасників АТО.

Виступаючи з вітальною промовою, Голова ВАСУ Олександр Нечитайло подякував організаторам за ініціативу створення масштабного заходу за однією з найбільш актуальних, обговорюваних та гострих тем українського суспільства на даний час.

«Одними з головних прав і свобод громадянина в будь-якій цивілізованій країні світу є право на вільний вибір місця проживання та пересування, право на недоторканність житла та особисту недоторканність, право на соціальний та судовий захист. Проте  цілком очевидно, що в умовах існування довготривалого конфлікту на сході країни, збереження непорушності конституційних принципів, забезпечення особистої безпеки кожної людини і суспільства в цілому, вимагає від органів державної влади максимально ефективного функціонування та налагодженої взаємодії», - сказав О.Нечитайло.


Очільник ВАСУ також наголосив, що одне з основних місць у забезпеченні конституційних прав та реалізації функцій держави в даному контексті належить саме судовій гілці влади. Тож є важливим факт переміщення окремих судів на територію, підконтрольну українській владі, та ефективність і своєчасність дій Державної судової адміністрації України із забезпечення судів приміщеннями, фінансуванням робіт з проведення ремонту та матеріально-технічного забезпечення суддів та працівників апарату.

Заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович звернув увагу, що через збройну агресію у країні з’явилася така категорія громадян як внутрішньо переміщені особи. Вони потребують допомоги від держави, але не завжди  органи влади готові забезпечити права цих осіб. Оскільки це сфера публічно-правових відносин, то адміністративні суди першими зіткнулися зі спорами, у яких такі особи потребували захисту своїх прав, свобод та інтересів. Крім цього, такі громадяни бажають реалізовувати свої виборчі права, але це питання в нашій державі поки недостатньо врегульовано.

Президент ГО «Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів» Олександр Пасенюк звернув увагу, що через збройну агресію проти України перед владою постали такі завдання як забезпечення прав людей, що залишилися на окупованих територіях, їх соціальний захист, а також питання визначення статусу учасників АТО, правове врегулювання волонтерської діяльності тощо. Ще одна з проблем, це організація діяльності судів та здійснення правосуддя в умовах конфлікту. Усі ці проблеми потребують у багатьох напрямках правового врегулювання. О.Пасенюк висловив сподівання, що учасники круглого столу внесуть пропозиції у цьому напрямі.

Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк відзначив, що підтримуючи суддів та працівників апаратів судів, які опинились у складній життєвій ситуації, але продовжують працювати на благо України, Державною судовою адміністрацією України спільно з судами вжито всіх можливих заходів для переміщення органів правосуддя із зони бойових дій на безпечні території та відновлення їх повноцінної роботи за новим місцем розташування з метою захисту життя та здоров’я суддів, працівників апаратів, відвідувачів цих судів та недопущення порушення принципу доступності до правосуддя.

Круглий стіл проходив у форматі двох сесій:

-  Політико-правові аспекти конфлікту на Донбасі та їх правове регулювання. Організація діяльності судів та відправлення правосуддя в умовах конфлікту. Доступ до правосуддя.

-  Захист особистих та майнових прав, порушення яких спричинене конфліктом на Донбасі.

 

Виступаючи у ході першої сесії з доповіддю «Правосуддя в умовах конфлікту на Сході України: від законодавства до практики» Михайло Смокович звернув увагу, що поняття «доступ до правосуддя» у контексті сьогоднішнього заходу слід розглядати як зобов’язання держави забезпечувати право кожної людини на доступ до ефективних та справедливих послуг у сфері юстиції та правосуддя, що надаються своєчасно. Ці права закріплені як основоположні принципи у Конституції України та міжнародних договорах, стороною яких є Україна, серед яких  Європейська конвенція з прав людини і основоположних свобод, Міжнародний пакт про громадянські і політичні права. Крім того, право на доступ до правосуддя, гарантії дотримання процесуальних прав, зобов’язання щодо верховенства права та право на ефективні засоби юридичного захисту є невід’ємною частиною зобов’язань ОБСЄ в сфері людського виміру, підтверджених державами-учасницями ОБСЄ, в тому числі Україною.

Порушення прав людини, що відбуваються під час міжнародних і внутрішніх збройних конфліктів, піднімають низку правових питань, що мають бути вирішені будь-яким національним чи міжнародним судом.

Зупинився Михайло Смокович і на питаннях юрисдикції і відповідальності держави. Він звернув увагу, що відповідно до положень Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод існує презумпція, що юрисдикція зазвичай здійснюється на всій території держави (стаття 1). Проте  відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі також - ЄСПЛ), презумпція юрисдикції може обмежуватися «за виняткових обставин» – таких як конфліктна ситуація – особливо коли держава фактично позбавлена можливості здійснювати свої повноваження на частині своєї території. Разом з тим, у деяких справах ЄСПЛ ухвалював прецедентні рішення з урахуванням різних обставин.

Михайло Смокович навів у приклад висновки Європейського суду з прав людини у декількох справах. Так, у справі «Ілашку проти Молдови і Росії» ЄСПЛ зазначив: «дві держави можуть нести відповідальність за порушення прав людини, що відбуваються під час міжнародних і внутрішніх збройних конфліктів».

У висновку у справі «Аль-Скейні та інші проти Сполученого Королівства» йдеться, що «держава може нести відповідальність за діяння, які чиняться поза межами її юрисдикції, навіть якщо вони відбуваються у державі, яка не є стороною Конвенції».

У справі «Саргсян проти Азербайджану» ЄСПЛ сказав: «держава може нести відповідальність за події, що сталися в межах її території, навіть якщо вона втратила контроль над частиною своєї території».

У висновку Великої палати ЄСПЛ у справі «Лоїзіду проти Туреччини» сказано: «одна держава може нести відповідальність за події, що відбуваються в межах території іншої держави-учасника Конвенції».

У доповіді «Організація та правові аспекти переміщення, відновлення діяльності судів та відправлення правосуддя в умовах конфлікту на Сході України» голова Донецького апеляційного адміністративного суду Раїса Ханова повідомила, що судді  тих судів, які були переміщені на підконтрольну територію, працюють у звичайному режимі. Терміни розгляду спорів не порушуються, рішення вносяться до Єдиного державного реєстру судових рішень своєчасно. Для полегшення доступу до правосуддя застосовується практика проведення судових засідань за допомогою відеоконференцзв’язку: проведено 356 таких засідань. Разом з тим є низка проблем. Адмінсуди втратили 22 суддів: 1 – з Донецького апеляційного адміністративного суду, 13 – з Луганського окружного адміністративного суду, 8 – з Донецького окружного адміністративного суду. Також Раїса Ханова звернула увагу на те, що самі судді і працівники апарату судів нині потребують допомоги у вирішенні питання з проживанням, оскільки у містах Краматорську, Слов’янську та Сєвєродонецьку, куди переведені суди з міста Донецьк і Луганськ, оренда житла коштує дуже дорого.

Розкриваючи тему щодо нагальних питань роботи суду в умовах переміщення та проведення АТО голова Луганського окружного адміністративного суду Сергій Чиркин підкреслив, що є проблеми з повідомленням сторін та інших учасників судового процесу про розгляд справи, з виконанням судових рішень. Він вважає, що потрібно змінити порядок повідомлення, адже "Укрпошта" на даних територіях не працює, тож ця проблема має бути врегульована в нових процесуальних кодексах.

У ході роботи круглого столу також обговорювалися проблеми щодо здійснення правосуддя та процесуальних особливостей розгляду справ, пенсійного та соціального забезпечення внутрішньо переміщених осіб та жителів зони конфлікту, питання оподаткування діяльності в зоні конфлікту, а також проблемні питання щодо особливостей правового регулювання волонтерської діяльності в України, участі добровольців в АТО тощо.

Учасники круглого столу висловили сподівання, що обговорення зазначених тем принесе практичну користь та буде сприяти якісному вирішенню більшої частини порушених проблем.  

 

  Фото "Судебно-юридическая газета"


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру