Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Рубрику "Наукові праці членів НКР при ВАСУ" у розділі "НКР при ВАСУ" доповнено новими матеріалами

Розміщено монографії заступника Голови ВАСУ, секретаря Пленуму ВАСУ, вченого секретаря НКР при ВАСУ Михайла Смоковича

Апарати вищих спеціалізованих судів повинні бути збережені, - заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович

Якщо спочатку буде сформовано лише суддівський корпус Верховного Суду, а згодом вирішуватиметься питання з апаратами, то здійснювати судочинство Верховний Суд зможе, у кращому разі, місяців через три-чотири

Огляд ЗМІ. Не відновивши довіру до суду, ми втратимо державу - суддя у відставці Михайло Цуркан

ЮРЛІГА поспілкувалась із кандидатом у члени Вищої ради правосуддя

Пленум ВАСУ ухвалив ряд постанов, зокрема, про внесення змін до КАСУ щодо свободи мирних зібрань

Постанову «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо свободи мирних зібрань», яку направлено до Ради з питань судової реформи

Рубрику «Пленум ВАСУ» на офіційному веб-сайті суду доповнено новими документами

Розміщено постанови Пленуму ВАСУ, ухвалені під час його засідання 3 березня 2017 року

Інформаційний бюлетень щодо тримання мігрантів під вартою

Переклад на українську здійснено Представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні на запит Вищого адміністративного суду України

Головою Вищого адміністративного суду на другий строк обраний Олександр Нечитайло

30 березня 2017 року, збори суддів Вищого адміністративного суду України під час свого засідання обрали Головою суду Нечитайла Олександра Миколайовича

ВАСУ вкотре наголошує на необхідності врегулювання питання переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду

13 квітня 2017, 11:22

У грудні минулого року Вищий адміністративний суд України звертався до суб’єктів законодавчої ініціативи з цим питанням, однак жодних кроків для його вирішення відповідними органами влади досі не зроблено

Вищий адміністративний суд України наголошує на тому, що законодавець досі не вирішив питання переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду. Нагальність його вирішення нині зростає у зв’язку з тим, що триває черговий етап конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду.

На необхідності врегулювання згаданого питання на законодавчому рівні Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло наполягав у листах від 12 грудня 2016 року № 2454/9-14/16 до Президента України Петра Порошенка, № 2453/9-14/16 до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, № 2455/9-14/16 до Голови Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя Руслана Князевича. Звернутися до Президента України та парламентарів з цим питанням Голову ВАСУ уповноважили збори суддів Вищого адміністративного суду України, що відбулися 2 грудня 2016 року.

У додатку до звернення було надіслано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який би дозволив встановити додаткові гарантії незалежності суддів та сприяв створенню умов для збереження професійного суддівського корпусу з урахуванням його спеціалізації.

Згідно зі статтею 126 Конституції України суддя обіймає посаду безстроково. Підпунктом 3 пункту 16-1 Перехідних положень Конституції України передбачено, що судді, які обрані суддями безстроково, продовжують здійснювати свої повноваження до звільнення або до припинення їх повноважень з підстав, визначених Конституцією України.

Відповідно до пункту 3 частини п’ятої статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» незалежність судді забезпечується, зокрема, незмінюваністю судді. Частина сьома цієї статті визначає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України та законом гарантій незалежності судді.

Підставами для звільнення судді є, зокрема, незгода на переведення до іншого суду у разі ліквідації чи реорганізації суду, в якому суддя обіймає посаду (пункт 5 частини шостої статті 126 Конституції України). Згідно з частиною третьою статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.

З огляду на положення Конституції України та міжнародних актів стосовно терміну перебування судді на посаді та гарантій незмінюваності суддів виникають питання щодо можливості застосування пункту 5 частини шостої статті 126 Конституції України до суддів, призначених (обраних) на посади до набрання чинності законодавчими змінами щодо правосуддя, а також реалізації положень пункту 14 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, стосовно законодавчого врегулювання порядку переведення у ході судової реформи суддів Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів.

Таким чином, можна спрогнозувати ситуацію, коли не переведені до судів відповідного рівня та спеціалізації судді звертатимуться за захистом своїх прав до Європейського суду з прав людини, рішення якого, очевидно, будуть не на користь України, що може негативно вплинути на міжнародний імідж держави.

Шляхом вирішення цього нагального питання є прийняття відповідного законодавчого акта, який визначить чіткий порядок і механізм реалізації переведення суддів у разі реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду.

 Додаток:

Законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру