Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Рубрику "Наукові праці членів НКР при ВАСУ" у розділі "НКР при ВАСУ" доповнено новими матеріалами

Розміщено монографії заступника Голови ВАСУ, секретаря Пленуму ВАСУ, вченого секретаря НКР при ВАСУ Михайла Смоковича

Апарати вищих спеціалізованих судів повинні бути збережені, - заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович

Якщо спочатку буде сформовано лише суддівський корпус Верховного Суду, а згодом вирішуватиметься питання з апаратами, то здійснювати судочинство Верховний Суд зможе, у кращому разі, місяців через три-чотири

Огляд ЗМІ. Не відновивши довіру до суду, ми втратимо державу - суддя у відставці Михайло Цуркан

ЮРЛІГА поспілкувалась із кандидатом у члени Вищої ради правосуддя

Пленум ВАСУ ухвалив ряд постанов, зокрема, про внесення змін до КАСУ щодо свободи мирних зібрань

Постанову «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо свободи мирних зібрань», яку направлено до Ради з питань судової реформи

Рубрику «Пленум ВАСУ» на офіційному веб-сайті суду доповнено новими документами

Розміщено постанови Пленуму ВАСУ, ухвалені під час його засідання 3 березня 2017 року

Інформаційний бюлетень щодо тримання мігрантів під вартою

Переклад на українську здійснено Представництвом Міжнародної організації з міграції в Україні на запит Вищого адміністративного суду України

Головою Вищого адміністративного суду на другий строк обраний Олександр Нечитайло

30 березня 2017 року, збори суддів Вищого адміністративного суду України під час свого засідання обрали Головою суду Нечитайла Олександра Миколайовича

«В українських суддів є достатній арсенал для ефективного розгляду виборчих спорів», – заступник Голови ВАСУ Михайло Смокович

17 березня 2017, 14:24

14 березня 2017 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч представників суду з Директором Центру прикладних досліджень і навчання Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), експертом із запровадження ефективних програм вирішення виборчих спорів Чадом Вікері, метою якої стало обговорення питань ефективності судового розгляду виборчих спорів, їх найпроблемніших категорій, достатності строків розгляду цих справ, необхідних змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку такого розгляду і ролі ВАСУ в уніфікації судової практики по вирішенню виборчих спорів.

Від ВАСУ участь у зустрічі взяли заступник Голови, секретар Пленуму ВАСУ Михайло Смокович, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець, начальник науково-аналітичного відділу управління забезпечення діяльності керівництва суду Олена Бєлова, головний спеціаліст відділу вивчення судової практики управління вивчення судової практики та судової статистики Євген Геоня, провідний спеціаліст відділу міжнародно-правового співробітництва Михайло Литвин.

З боку IFES участь у заході взяли Директор Центру прикладних досліджень і навчання Чад Вікері, старший радник з юридичних питань IFES Україна Денис Ковриженко.

У ході зустрічі Михайло Смокович ознайомив представників IFES із основами регулювання виборчого процесу в Україні та питанням розмежування компетенції виборчих комісій і судів щодо розгляду виборчих спорів, а також специфікою прийняття виборчими комісіями скарг і подальшого їх розгляду з урахуванням політичної зацікавленості членів комісій.  

Учасники зустрічі обговорили строки розгляду судами зазначеної категорії справ і складнощі, пов’язані з ними. Так, заступник Голови ВАСУ зазначив, що адміністративні суди України довели свою спроможність на оперативний та ефективний розгляд зазначеної категорії справ. Зокрема забезпеченню розгляду ВАСУ всіх виборчих спорів без порушення дводенного строку в періоди підвищеного навантаження сприяє цілодобова робота висококваліфікованого апарату суду. Щодо достатності процесуальних інструментів для з’ясування судами фактів, необхідних для вирішення справи, він повідомив, що тягар доказування покладено на суб’єкт владних повноважень, а суд, відповідно до принципу офіційності, виявляє та витребовує необхідні йому докази. “У українських суддів є достатній арсенал для ефективного розгляду виборчих спорів” – підсумував Михайло Смокович.

Під час заходу було обговорено також питання механізмів недопущення можливих зловживань процесуальними правами. Зокрема Чад Вікері зазначив, що відповідно до Правила 11 Федерального цивільного процесуального кодексу США умисне подання безпідставної скарги або скарги у штучному спорі є підставою для притягнення особи до відповідальності. Так, адвоката за такі зловживання можуть позбавити права на зайняття адвокатською діяльністю.

Заступник Голови ВАСУ поінформував представників IFES про наявність у проектах нових процесуальних кодексів України схожих норм, зауваживши при цьому, що ці нововведення можуть викликати в осіб страх перед зверненням до суду, що є неприпустимим. Достатніми, на його думку, є процесуальні інструменти, передбачені чинним законодавством, зокрема повернення позовної заяви, залишення її без руху або без розгляду тощо. При цьому позитивною новелою судової реформи в Україні, на його думку, є впровадження електронного судочинства, яке покликане вирішити проблему порушень процесуальних строків, пов’язаних із пересиланням справ між судами.

Під час обговорення питання доцільності створення в Україні спеціалізованих судів із розгляду виборчих спорів заступник Голови ВАСУ висловив сумніви з цього приводу, оскільки кількість таких спорів у періоди виборчого процесу дуже велика, а стислість строків розгляду може призвести до їх порушення суддями. Крім цього, з огляду на періодичність проведення виборів в Україні, між виборчими кампаніями такі судді фактично залишатимуться без роботи.

Учасники зустрічі підтримали доцільність створення, на кшталт діючої в країнах Латинської Америки, мережі суддів, які розглядають виборчі спори, створення її регіональних осередків зокрема в Європі та участі в ній українських суддів. Зазначена мережа є платформою, яка дозволяє суддям у режимі онлайн, а також під час періодичних форумів і з’їздів здійснювати обмін досвідом і вдосконалювати практику розгляду виборчих спорів.

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру