У ВАСУ відбулася зустріч заступника Голови суду Михайла Смоковича з представниками Канадської місії спостереження за виборами (CANEOM)
17 жовтня 2014, 10:10
14 жовтня 2014 року у Вищому адміністративному суді України відбулася зустріч заступника Голови суду Михайла Смоковича з юридичним аналітиком Канадської місії спостереження за виборами (CANEOM) Енн-Марі Маргарет Делорей.
З боку Вищого адмінсуду участь у зустрічі також взяв заступник начальника відділу міжнародно-правового співробітництва Володимир Бондарчук, а з боку Місії - асистент юридичного аналітика Олександр Зубрицький.
Метою зустрічі було обговорення діяльності ВАСУ, зокрема процедури прийняття рішень, надання методичної допомоги судам нижчих інстанцій, підготовки до розгляду виборчих справ, навчання суддів з питань застосування виборчого законодавства та інших питань, що стосуються виборчого процесу.
Михайло Смокович ознайомив представників Місії з компетенцією адміністративних судів щодо розгляду справ, пов’язаних з виборчим процесом, а також розповів про досвід ВАСУ у розгляді цієї категорії справ.
Крім того, Михайло Смокович поінформував представників Місії про заходи, які вживає ВАСУ з метою надання методичної допомоги адміністративним судам України щодо застосування положень виборчого законодавства. Зокрема, він повідомив, що напередодні цьогорічних виборів до Верховної Ради України за підтримки таких міжнародних партнерів ВАСУ як Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Рада Європи, Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» проведено вісім семінарів для суддів апеляційних і окружних адміністративних судів, а також суддів місцевих загальних судів, які спеціалізуються на розгляді справ, пов’язаних з виборчим процесом, один семінар для прес-секретарів адміністративних судів «Особливості взаємодії адміністративних судів зі ЗМІ у період виборчого процесу», а також круглий стіл «Відкриті питання та невирішені проблеми у виборчих спорах». Участь у цих заходах взяли як національні, так і міжнародні експерти у галузі виборчого права.
Михайло Смокович додав, що методична допомога судам нижчих інстанцій надається також у вигляді постанов Пленуму ВАСУ, в яких містяться роз’яснення рекомендаційного характеру з питань застосування судами законодавства при вирішенні виборчих спорів.
Відповідаючи на запитання представника Місії щодо практики однакового розгляду аналогічних спорів, Михайло Смокович пояснив, що українським законодавством не передбачений судовий прецедент. Як правило, судова практика частково вже є джерелом права. Якщо колегія суддів не розділяє позицію іншої колегії в аналогічній справі, вона може приймати своє обґрунтоване рішення, спираючись на виявлені нові обставини справи.
На прохання представників Місії висловити свою думку щодо недоліків законодавства, що призводять до проблем при вирішенні виборчих спорів, Михайло Смокович, відзначив, що процедура розгляду виборчих справ досить досконала. Проте, більшість проблем виникає, зокрема у частині матеріального права, оскільки у багатьох нормах відсутня чіткість. На його думку, однією з проблем є недотримання вимог щодо постійного проживання в Україні кандидатів у народні депутати. Він вважає, що повинна бути чітка законодавча визначеність, яка б не давала можливості різного тлумачення.
Енн-Марі Маргарет Делорей подякувала Михайлу Смоковичу за плідну розмову, а також за надання необхідної інформації щодо діяльності ВАСУ під час виборчого процесу.
Михайло Смокович запевнив, що Вищий адміністративний суд України та інші адміністративні суди надаватимуть необхідне сприяння експертам Місії.
Контакти
Адреса:
01029, місто Київ, вулиця Московська, 8, корпус 5. Режим роботи: пн-чт - 9.00-18.00, пт - 9.00-16.45, обід - 13.00-13.45