Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Питання правового регулювання обігу криптовалют в Україні обговорили на конференції в Києві

27 листопада 2017, 10:00

         Питання регулювання статусу криптовалюти та її обігу обговорили під час конференції «Правові аспекти криптовалюти в Україні».

Захід, організований Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів (ВААС), Національною школою суддів України,  Асоціацією податкових радників, Вищим адміністративним судом України, Асоціацією адвокатів України та платформою TaxLink, відбувся 24 листопада 2017 року
 
В обговоренні взяли участь близько 300 учасників, серед яких судді, депутати Верховної Ради України, представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Національного банку України, адвокати, експерти.
 
Із промовами виступили, зокрема, віце-президент ВААС, координатор конференції Наталія Блажівська, в. о. Голови Вищого адміністративного суду України Анатолій Загородній, ректор Національної школи суддів Микола Оніщук, президент ВААС Олександр Пасенюк, співголова Вищої експертної ради при Раді Нацбанку Анатолій Гулей, народний депутат Тетяна Острікова, а також засновник першого біткоїн-агентства в СНД і Східній Європі, один із засновників громадської організації BitcoinFoundationUkraine Михайло Чобанян.
У вступному слові Наталія Блажівська зазначила, що криптовалюта є революційним інформаційно-технічним винаходом, який не використовує жодного чинного фінансового інструменту. Вона фактично становить загрозу статусу-кво чинним фінансовим інструментам. 
 
У свою чергу Микола Оніщукзвернув увагу на актуальність для обговорення даної теми. На його думку, навколо питання щодо правового регулювання обігу криптовалюти виникає багато дискусій, оскільки  класичні правові інструменти не можуть застосовуватися.  Він також звернув увагу, що законодавство в деяких країнах не визнає криптовалюту об’єктом права, не зважаючи на те, що таке явище існує.
 
В. о. Голови ВАСУ Анатолій Загородній зазначив, що нині навколо криптовалюти, зокрема біткоїн,  виникло ряд питань економічного, політичного, навіть соціального характеру, які потребують вирішення задля мінімізації негативних наслідків її використання. Питання регулювання статусу криптовалюти та її обігу потребує особливої уваги з боку законодавця та суб’єктів правозастосовної діяльності, оскільки впливає на забезпечення фінансової стабільності держави та детінізації економіки. Від якості законопроектів, які будуть запропоновані та розглянуті законодавчим органом з цього питання, залежить те, які перспективи матиме обіг криптовалюти в Україні. Анатолій Загородній також звернув увагу, що впровадження нових інструментів і новел законодавства може призводити до виникнення нових категорій судових спорів, тому суди покликані оперативно реагувати на законодавчі зміни. Наголосив, що такі науково-практичні заходи як нинішній,  дозволяють суддям певним чином долучитися до законотворчого процесу, висловити свої думки і надати пропозиції щодо законопроектів з точки зору майбутніх судових процесів.
 
Президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Олександр Пасенюк згадав про розповсюдження в Інтернеті інформації стосовно здійснення певних операцій із криптовалютою. Зокрема, відбувся обмін нерухомості на криптовалюту, за біткойни проданий трактор,  в Одесі з’явився перший банкомат для обміну криптовалюти (кріптомат). Але в деяких повідомленнях криптовалюта асоціюється з фінансовими пірамідами та інструментом для здійснення протиправних дій. У той же час у світі, зокрема в Японії, біткойн є офіційним платіжним засобом. Таким чином, Україна не може бути осторонь процесів із віртуальною валютою, з її обігом.
 
Наголосив, що основний принцип електронних платежів – це децентралізація. Така валюта не контролюється жодним фінансовим інститутом. Неможливе державне і приватне управління цією системою. Електронний платіж не має зворотної сили. Відсутній механізм скасування операції, блокування та арешту. Це може зробити безпосередньо сам власник.
 
Олександр Пасенюк повідомив, що у  Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, які мають на меті скерувати всі процеси з криптовалютою у правове поле.
 
Народний депутат України Тетяна Острікова звернула увагу на те, що відсутність правового регулювання обігу криптовалют і відсутність контролю з боку держави дає підстави говорити, що це – спосіб фінансування тероризму або інструмент для  мінімізації податку.
 
Тетяна Острікова також повідомила, що нещодавно  було внесено поправки до  Директиви Європарламенту про боротьбу  з  відмиванням грошей. Тепер на  криптовалюти в Європі накладатимуться такі ж зобовязання, як і на інші фінансові сервіси. Депутат вважає, що Україні варто рухатися в бік європейської директиви.
 
Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайло Титарчук висловив думку, що легалізація обігу криптовалют в Україні сприятиме залученню інвестицій. Він вважає, що цифрова економіка творить майбутнє. У разі залучення інновацій ВВП буде зростати до 10-15 відсотків. Завдання держави – створити привабливі умови для бізнесу.
 
Співголова Вищої експертної ради при Раді Національного банку України Анатолій Гулей зазначив, що цифрова економіка існує незалежно від того, розуміємо ми її чи ні. Ця економіка повинна мати свою цифрову монету. Особлива увага до криптовалют зосереджена на тому, що у листопаді 2016 року один біткойн коштував 700 доларів, а через рік – понад 7 тис. доларів.
 
Кількість криптовалют, які є у світі, становить 1170, з яких 96 мають котирування і вартість, інші валюти поки перебувають на початковій стадії.
 
Більшість фахівців вважає, що за віртуальними інноваційними валютами –  майбутнє. Водночас за результатами використання криптовалют науковці та практики виділяють такі недоліки: технічна складність використання, ненадійність об’єкта для інвестування через великі і раптові коливання курсу, можливість розгортання спекулятивних та шахрайських операцій, правова неврегульованість, що унеможливлює, зокрема, оподаткування операцій.
 
 

 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру