Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Підписано меморандум про взаєморозуміння між Всеукраїнською та Австрійською асоціаціями адміністративних суддів

03 жовтня 2017, 11:07

 

28 вересня 2017 року у Києві відбулася конференція на тему “Австрійська та українська адміністративна юстиція: порівняльні аспекти”.

У заході взяли участь в.о. Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович, президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Олександр Пасенюк, віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська, президент Європейської асоціації адміністративних суддів  Едіт Целлер, президент Австрійської асоціації адміністративних суддів Зіґфрід Кьоніґсгофер, Надзвичайний та Повноважний посол Австрійської Республіки Герміне Поппеллєр, заступник глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов, Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Прилипко, президент Асоціації податкових радників Данило Гетманцев, президент Асоціації адвокатів України Олег Рачук, судді ВАСУ, окружних та апеляційних адміністративних судів, австрійські судді, представники громадських організацій.

Вітаючи учасників заходу Надзвичайний та Повноважний посол Австрійської Республіки Герміне Поппеллер відзначила позитивні зміни у результаті реформування судової системи в Україні. Вона назвала адміністративні суди сторожовими, які слідкують за належним виконанням адмінпроцедур.  Герміне Поппеллер також додала, що готова повідомити інвесторам про надійність судової системи в Україні.

У своїй доповіді в.о. Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович звернув увагу на новели законопроекту Кодексу адміністративного судочинства України.

 Зокрема, Михайло Смокович вказав на впровадження інституту обов’язкового досудового врегулювання спору, а саме: у проекті КАСУ передбачено правило, за яким позовна заява буде повертатися позивачеві, якщо він не надасть доказів звернення до відповідача для досудового врегулювання спорів у випадках, в яких законом визначено обов’язковість досудового врегулювання, або на момент звернення позивача із позовом не сплине визначений законом строк для досудового врегулювання спору. Позитивним є введення інституту врегулювання спору за участю професійного судді (суддя - медіатор).

Також у проекті Кодексу запропоновано ввести інститут зустрічного позову – відповідач, який не є суб’єктом владних повноважень, може пред’явити зустрічний позов.

За словами Михайла Смоковича, слушним є доповнення щодо витребовування доказів. Судові буде заборонено витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень прав позивача. Очільник суду також зазначив, що новелою є запровадження електронного суду. 

На фото: Едіт Целлер, Наталія Блажівська, Олексій Філатов

У свою чергу, заступник глави Адміністрації Президента України Олексій Філатов відзначив, що Європейська спільнота позитивно сприйняла новели, що запроваджуються в адмінюстиції. Тому необхідно завершити судову реформу, перш за все шляхом голосування депутатами ВРУ за проекти кодексів. 

Розповідаючи про австрійську систему судового контролю, головуючий суддя австрійського Верховного адміністративного суду Мартін Кьолєр відзначив, що у Австрії та України дуже схожі процедури розгляду адміністративних спорів. Також він повідомив, що в Австрії є дві інстанції в адміністративній юстиції: суд першої інстанції і Вищий адміністративний суд. Діє закон, який контролює виконання рішень. Мартін Кьолєр звернув увагу, що у момент створення адміністративної юрисдикції потрібно одразу чітко визначитися, які саме справи розглядатимуться адміністративними судами. Він наголосив на тому, що спори з представниками державної влади – найскладніші і мають свою особливість.

 Під час заходу, учасники спробували дати визначення поняттю «доброчесність».

 Віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів Наталія Блажівська зауважила, що в жодній країні немає роз'яснення доброчесності. В Україні цей термін зустрічається в Конституції України, Законі України "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", Кодексі суддівської етики. Вона озвучила принципи та ідеї доброчесності на основі української версії опитувальника: незалежність, неупередженість, належна поведінка і ставлення до інших, належний професіоналізм та ефективність.

 На думку президента Європейської асоціації адміністративних суддів Едіти Целлер, доброчесність залежить від національних ідей у кожній державі. Вона висловила думку, що дотримуватися етики поведінки потрібно не залежно від того, чи є письмовий кодекс етики чи ні.

 У свою чергу, президент Австрійської асоціації адміністративних суддів Зіґфрід Кьоніґсгофер висловив сподівання, що спільна робота між Україною та Австрією сприятиме загальному розумінню європейських цінностей та стандартів.

На фото: Зіґфрід Кьоніґсгофер, Олександр Пасенюк

 Підсумком конференції стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Австрійською асоціацією адміністративних суддів і Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів.

 29 вересня австрійська делегація здійснила візит до Київського апеляційного адміністративного суду та взяла участь у судових засіданнях, у ході яких відбулося обговорення проблематики розгляду окремих категорій спорів.

 

Фото з сайту - https://from-ua.com

"Судово-юридичної газети"

 

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру